Czas powstania

Nie ma oficjalnych danych dotyczących czasu powstania tego obiektu, przyjmuje się, że jest to początek XXI wieku.

Opis cech fizycznych

Pomnik sitarza znajduje się przed Biłgorajskim centrum Kultury, przy ul. Kościuszki 116. Został wykuty w kamieniu wapiennym przez miejscowego artystę Dariusza Harkota. Przedstawia sitarza w kapeluszu przy wyrobie sit, siedzącego na ozdobnej ławeczce. Nawiązuje do tradycji Biłgoraja, ponieważ miasto to słynęło z sitarstwa już od XVII wieku, a wyprodukowane sita rozwozili i sprzedawali po całej Europie.

Rys historyczny

W I połowie XIX w. rzemieślnicy stanowili ok. 65% ludności Biłgoraja, wśród których przedstawicieli fachu sitarskiego było od 80 do 90%. Wiosną każdego roku mężczyźni, mieszkańcy Biłgoraja, opuszczali miasto i wyruszali w różnych kierunkach w celu sprzedaży produktów, między innymi do Czech, Węgier, Mołdawii, Prus i dalekich części Rosji. Wyprawy kończyły się jesienią, kiedy to wracali do domu. Z wyjazdami łączyło się wiele tradycji, między innymi oficjalne pożegnanie podróżników.

Interesującym jest istnienie specjalnego tajnego języka sitarskiego – mowy, która była zrozumiała jedynie dla sitarzy biłgorajskich.

Na pamiątkę silnego związku sitarstwa z Biłgorajem, ustawiono tutaj opisywany pomnik.

Zabytek ten jest jedynym pomnikiem sitarza nie tylko w Polsce ale również na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj