Czas powstania
Obecny kościół został wybudowany w 1758 roku.
Opis cech fizycznych
Kościół został wybudowany na prostokątnym planie, orientowanym ku wschodowi. Posiada on trzy nawy. Jedną z wyodrębnioną od strony wschodniej apsydą, drugą (dwuprzęsłową) z prezbiterium, dawną zakrystią i lożami na piętrze i trzecią od strony południowej z przybudowaną kruchtą. Sklepienia w kościele mają kształt kolebkowy. Znajduje się tutaj również chór muzyczny z końca XVIII wieku.
Na uwagę zasługują także rokokowe, bogato zdobione ołtarze wykonane przed 1792 r., prawdopodobnie przez stolarza Wawrzyńca Bieleckiego. Ołtarz główny został odnowiony w 1923 roku. Wypełniony jest rzeźbami świętej Doroty, Jakuba i aniołów oraz obrazem św. Kazimierza. Lewa część ołtarza przy tęczy posiada rzeźby św. Jana Chrzciciela, św. Karola Boromeusza
i aniołów oraz obrazy św. Michała Archanioła i św. Agnieszki na zasuwie oraz św. Rodziny w zwieńczeniu (praca z drugiej połowy XVIII wieku). W prawej części natomiast znajdują się rzeźby Aarona i Mojżesza oraz obraz Matki Bożej Różańcowej.
Po 1778 roku została także wykonana ambona rokokowa. Również z końca XVIII wieku pochodzi rokokowa chrzcielnica z rzeźbą św. Jana Chrzciciela, a z XIX wieku kropielnica z dawnej chrzcielnicy wykonana z kamienia w stylu klasycystycznym. Oprócz tego w kościele znajduje się krucyfiks barokowy z drugiej połowy XVIII wieku, tablica konsekracji kościoła z 1794 r. i epitafium Franciszka Kurzątkowskiego, zm. w 1848 r.
Rys historyczny
Kościół parafialny w Radzięcinie istniał już prawdopodobnie w XVI wieku i należał do protestantów. Przed 1959 r. został zamieniony na zbór kalwiński. Katolicy odebrali świątynię innowiercom w 1715 roku. Obecny kościół został zbudowany w 1758 r. na miejscu dawnego zboru kalwińskiego.
Po powstaniu nowego kościoła, katolicy z okolicznych miejscowości w swojej działalności troszczyli się głównie o ubogich i potrzebujących, bowiem przy kościele wraz z wybudowaniem kościoła powstał szpital-przytułek dla ubogich.
Obecny kościół został konsekrowany w 1794 roku przez biskupa Jana Kantego Lenczowskiego. W 1831 roku, w czasie burzy, kościół został uszkodzony i w roku 1837 przeszedł remont. W 1923 roku od strony południowej kościoła dobudowano kamienną kruchtę. W 1928 roku został pokryty blachą. Był odnawiany w latach 1995-2000. W latach 1994 – 2001 została wykonana pełna konserwacja zabytkowych ołtarzy, ambony i chrzcielnicy.
Murowany kościół pw. św. Kazimierza Królewicza w Radzięcinie jest przykładem barokowej architektury. Na uwagę zasługują rokokowe, bogato zdobione ołtarze.