Grupa C.Z.E.M.U.

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Grupa rozpoczęła swoje działanie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury we Frampolu w czerwcu 2017 roku.

  Informacje o grupie

  Grupa C.Z.E.M.U. to grupa skupiająca młodzież z okolic Frampola w ramach wolontariatu. Nazwę możemy przeczytać jako „Co Z Energią Młodzieży Uczynić”. W ramach swojego działania aktywizuje ona mieszkańców i dzieci do wspólnej zabawy oraz nauki. Organizuje także różnego rodzaju spotkania, warsztaty i wycieczki i animuje przestrzeń Frampola. Organizują także wydarzenia, które urozmaicają życie miasteczka oraz integrują mieszkańców bez względu na wiek. Jest to jedyna taka grupa działająca w okolicy. Wolontariusze wsłuchują się w potrzeby lokalnej społeczności i wychodzą im naprzeciw. Dzięki grupie Frampol rozwija się jeszcze szybciej – korzystając z energii młodych kształtowane jest środowisko oraz wzmacniane są więzi między mieszkańcami.

  Działalność

  Pierwsze wydarzenie grupa zorganizowała już po miesiącu od jej założenia – pierwszy Piknik Sąsiedzki w Parku Miejskim we Frampolu, gdzie mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach.

  We wrześniu podczas II Dnia Otartego Jednostki OSP Frampol wolontariusze z grupy C.Z.E.M.U. przygotowali strefę twórczości dla dzieci. Po tym wydarzeniu wolontariusze zorganizowali warsztaty tworzenia ozdób bożonarodzeniowych połączone z akcją „Życzenia dla nieznajomego”. W lipcu 2018 roku grupa ponownie zorganizowała Piknik Sąsiedzki, który był organizowany także w kolejnych latach i stał się już tradycją. W tym roku grupa zorganizowała także „Wakacje z Kulturą”, czyli cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży.

  Jednym z najważniejszym działań grupy był projekt „Pożar w bani”. W ramach tego projektu zostały zorganizowane warsztaty poświęcone tematyce kultury i sztuki ulicznej. Uczestnicy zdobyli umiejętność tworzenia graffiti, wzięli udział w hiphopowej bitwie tanecznej oraz wspólnie w wolontariuszami i społecznością lokalną stworzyli miejski mural znajdujący się na Rynku we Frampolu.

  Ponadto grupa była organizatorem licznych gier miejskich angażujących społeczność miasta i nie tylko. Wśród ostatnich działań grupy możemy wyróżnić warsztaty rękodzieła – hafciarskie i tworzenia biżuterii, organizowanie gier podwórkowych, wieczoru filmowego, nauki pierwszej pomocy, „Randki z grupą CZEMU” czy przeprowadzenie zbiórek charytatywnych dla potrzebujących.

  Grupa C.Z.E.M.U. podczas malowania muralu na Rynku we Frampolu
  źródło: https://www.facebook.com/CZEMU-Frampol-433599260711575
  źródło: https://www.facebook.com/CZEMU-Frampol-433599260711575
  źródło: https://www.facebook.com/CZEMU-Frampol-433599260711575
  źródło: https://www.facebook.com/CZEMU-Frampol-433599260711575