Czas powstania
Figura została ustawiona w Biłgoraju w 1821 roku, w roku 2013 przeszła renowację.
Opis cech fizycznych
Figura znajduje się w Biłgoraju, na zbiegu ulic Zamojskiej i Łąkowej. Ten okazały kamienny zabytek stoi na czworobocznym postumencie. Cały pomnik – figura razem z cokołem – ma ponad 5 m wysokości. Autorem rzeźby był August Kuczyński, majster kamieniarski mieszkający w Kątach obok Frampola, a fundatorami obywatele miasta. Nazwiska głównych fundatorów zostały wypisane na kamieniu.
Rys historyczny
Figura jest zabytkiem sztuki sakralnej i jedną z atrakcji Biłgoraja. Znajduje się w miejscu dawnych rogatek zamojskich. Owa figura wyznaczała kiedyś granice miasta. Została ustawiona „na chwałę Bogu Ojcu”. Jest ona ważna dla mieszkańców, ponieważ św. Jan Nepomucen jest patronem sitarzy, z których to kiedyś słynął Biłgoraj, oraz podróżników. W miejscu, w którym znajduje się zabytek, odbywały się kiedyś przywitania i pożegnania sitarzy, którzy wędrowali na wschód i południe Europy.
W 2013 roku figura została wyczyszczona i odmalowana, zostały także wyremontowane schody.
Św. Jan Nepomucen urodził się w XIV w. w Czechach. Po otrzymaniu święceń popadł w konflikt z królem Władysławem IV i został uwięziony. Poddano go torturom i zrzucono z mostu do rzeki. Według legendy jego ciało wypłynęło na powierzchnię i zostało oświetlone, a nad jego głową ukazało się 5 gwiazd. Został uznany świętym w XVIII wieku i jest patronem Czech.