Celem zadania jest promocja osiągnięć kultury lokalnej oraz zwiększenie jej znaczenia w życiu społecznym, przy wykorzystaniu narzędzi internetowych. Zakłada łączenie potencjałów społecznych (ok. 550 os.) w przedmiocie identyfikacji i ewidencjonowania materialnych i niematerialnych elementów dziedzictwa kulturowego.

Schemat zadania:

1. Pozyskanie poprzez samorządy gminne ok. 50 os. Lokalnych Koordynatorów Nadzorujących [d. LKN], którzy przeszkoleni w szkoleniach centralnych podejmą się próby zorganizowania i zaangażowania lokalnej społeczności w proces ewidencjonowania “Cudów Regionu” [d. CR]
    2. Przeszkolenie przez LKN ok. 500 w olontariuszy prowadzących proces inwentaryzacji min. 500 CR.
    3. Zasilenie internetowej bazy CR i promocja katalogu

Zmodernizowany i zaktualizowany, internetowy katalog Gminnych Cudów Regionu  – http://cudaregionu.fundacja-hereditas.pl – będzie bazą pod realizację zadania. Każdy wytypowany i zewidencjonowany przez społeczne zespoły robocze obiekt (w szerokim rozumieniu – także jako wartość niematerialna), będzie opisywany przez kartę ewidencyjną (stanowiącą udostępniony za pośrednictwem stworzonego portalu elektroniczny formularz). Karta będzie zawierała opis tekstowy “cudu”, zdjęcia, opcjonalnie pliki dźwiękowe, filmy lub inne dokumenty źródłowe. Aby zapewnić interakcję z użytkownikami będzie możliwość komentowania obiektów.

Termin realizacji projektu:

01.09.2024 – 31.12.2024

Zasięg realizacji projektu:

Ogólnopolski

Narzędzia projektowe:

• Przeprowadzenie cyklu 4 szkoleń celem pozyskania 50 Lokalnych Koordynatorów Nadzorujących, dalej LKN
    • Zaangażowanie lokalnej (gminnej) społeczności w proces ewidencjonowania Cudów Regionu, w tym rekrutacja wolontariuszy (min. 500 osób) oraz organizacja przez LKN szkolenia szczebla regionalnego
    • Korzystając z dostępnych narzędzi i metod – przeprowadzenie przez przeszkolone zespoły procesu identyfikacji, oceny oraz inwentaryzacji Gminnych Cudów Regionu
    • Organizacja konferencji podsumowującej zadanie, w tym prezentującej i promującej produkt projektu – ogólnopolską bazę Gminnych Cudów Regionu.