Krynki to przysiółek wsi Kotorów. Miejscowość powstała w X-XIII wieku, od tego czasu datuje się ciągłość jej osadnictwa.
Na skraju lasu znajduje się drewniana kapliczka i źródełko. Miejsce to inaczej jest zwane uroczyskiem „Krynki”. Według miejscowego podania w 1672 roku oddział tatarski Agi Halima spalił pobliskie wsie: Kotorów, Malice i Terebiń oraz wymordował wielu mieszkańców. Część ludności ukryła się w pobliskim lesie, a gdy do niego zbliżali się Tatarzy, na ich drodze ukazało się jaskrawe, oślepiające światło. Tatarzy przerazili się i ominęli wioskę szerokim łukiem. Inne zdarzenie miało miejsce w 1863 roku, kiedy polscy powstańcy podczas pościgu zostali w tym miejscu cudownie ocaleni. W podzięce za uratowanie życia postawili w tym miejscu drewnianą kapliczkę. Rok 1863 widnieje na jednej z belek.
Kapliczka wybudowana na planie prostokąta o wymiarach 3,5×2,5 m. Posadowiona na wysokich palach wbitych w ziemię. Spod wschodniej ściany wypływa źródełko, a woda uznawana jest za cudowną, posiadającą lecznicze właściwości.
Kapliczka remontowana była dwukrotnie – w 1911 r. i w latach 90. XX. Wewnątrz znajduje się ołtarzyk z figurą Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus.
Najwięcej wiernych kaplica gromadzi podczas corocznych odpustów przypadających po 15 maja.
Joanna Laskowska