Izba Regionalna w Wożuczynie, fot. 2021 r.
Sala Edmunda Monsiela – rysownika światowej sławy z Wożuczyna
Jedyna w świecie wystawa Cukrownia „Wożuczyn”
ciąg dalszy wystawy Cukrownia „Wożuczyn”
Wystawa etnograficzna
Kompletny warsztat szewski z Wożuczyna
Sala twórców ludowych
Sala poświęcona historii Wożuczyna i okolic.

Izba Regionalna została utworzona w 2012 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Wożuczyna i Okolic, w ramach realizacji projektu pt: ”Niezwykłe miejsce, niezwykli ludzie”, programu “Działaj Lokalnie VII”. Uroczyste otwarcie Izby odbyło się dnia 29 lipca 2012 r.

     Izba znajduje się w centrum wsi, obok kościoła. Mieści się w zabytkowej, drewnianej organistówce z 1930 r. Budynek ma plan prostokąta, kryty eternitem. W środku znajduje się 9 pomieszczeń, zaadoptowanych na Izbę oraz nieużytkowany strych. Do budynku prowadzą dwa wejścia – od wschodu i północy. Teren Izby ogrodzony jest częściowo metalowymi przęsłami, częściowo siatką.

    W Izbie Regionalnej zgromadzono ponad 600 eksponatów w działach: etnografia, fotografia, archeologia, historia, sztuka. Eksponaty pochodzą z Wożuczyna i okolicy, z różnych czasów i są depozytami osób prywatnych. Są tu też eksponaty pochodzące z wykopalisk prowadzonych w 2014 r. przez Stowarzyszenie na terenie parku w Wożuczynie (w miejscu dawnej kaplicy zamkowej) oraz eksponaty pochodzące z nadzoru prowadzonego przez Stowarzyszenie w 2021 r., przy oczyszczaniu stawów u stóp wzgórza zamkowo -pałacowego w Wożuczynie. Te eksponaty są również depozytami, ale Muzeum Regionalnego im. J. Petera w Tomaszowie Lub. Najcenniejsze eksponaty to m.in.: krzemienne narzędzia, kafle, fragm. naczyń z zamku,  ponad 100. letnia sukmana z kufra w Wożuczynie,  buty tyszowiaki, suknia ślubna z lat 50. XX w., oryginalny kompletny warsztat szewski z Wożuczyna, fragm. rzeźb XVIII w. z dawnego ogrodu włoskiego w Wożuczynie, stare zdjęcia ukazujące zamek i pałac w Wożuczynie oraz niezachowane zabytki gminy.

     Tu znajduje się jedyna na świecie wystawa poświęcona nieistniejącej już Cukrowni „Wożuczyn”. Jedna z sal Izby poświęcona jest urodzonemu, tworzącemu i zmarłemu w Wożuczynie rysownikowi światowej sławy Edmundowi Monsielowi. Zgromadzono tu skany   wielu  jego rysunków z muzeów w Polsce, świecie i prywatnych kolekcji, plakaty wystaw, zdjęcia i inne pamiątki. Godne uwagi są tu też wystawy prezentujące zdjęcia  z lat 40.XX w. Feliksa Łukowskiego z Siemnic, ukazujące te strony w okresie wojennym i powojennym oraz wystawa lokalnych twórców ludowych i zbiory etnograficzne.

     Od listopada 2013 r. Izba jest wpisana na listę muzeów społecznych w Polsce, prowadzoną przez Fundację Ari Ari, w ramach programu: “Kolekcje lokalne, muzea społeczne. Dynamika zmian w krajobrazie kulturowym”.

    W Izbie prowadzone są warsztaty, spotkania, imprezy środowiskowe, lekcje muzealne, realizowane są projekty. Odwiedzają ją ludzie z całego świata: pasjonaci,  naukowcy, archeolodzy, badacze dziennikarze (np. Radia WNET), itd. i inne ważne osobistości, które swój pobyt odnotowują w „Księdze gości”. Wszystkie prace związane z utworzeniem i prowadzeniem Izby wykonywane są społecznie. Izba otwierana jest po umówieniu telefonicznym.

    Izba Regionalna w Wożuczynie jest jedyną w gminie Rachanie i powiecie tomaszowskim. Najczęściej odwiedzają ją uczniowie szkół. Podczas lekcji muzealnych mogą bowiem lepiej poznać historię swojego regionu. Jest ważnym miejscem, gromadzącym i upowszechniającym kulturę materialną oraz przeszłość mieszkańców Wożuczyna i gminy Rachanie.

Województwo: lubelskie

Gmina: Rachanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj