Czas powstania
2013 r. – pierwszy Dzień Sąsiada w Wildze
Opis cech fizycznych
Dzień Sąsiada jest organizowany każdego roku w ostatnią sobotę maja. Tego dnia mieszkańcy mogą odwiedzać posesje i stoiska sąsiadów, którzy wcześniej wyrazili chęć udziału w wydarzeniu. Lista otwartych sąsiedzkich posesji oraz przygotowanych atrakcji jest udostępniana mieszkańcom gminy przed wydarzeniem, aby każdy mógł się z nią zapoznać i zaplanować trasę swojej sąsiedzkiej wędrówki. W Dniu Sąsiada Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na wystawy czy występ zespołu tanecznego, a Gminna Biblioteka Publiczna na kiermasz książek zaczytanych.
Panie z Klubu Seniora i Koła Gospodyń Wiejskich na swoim stoisku częstują gości własnoręcznie wykonanymi potrawami oraz prezentują swoje rękodzieło. Oczywiście ich „kącik” wyróżnia się kolorową aranżacją i wciąż nowymi pomysłami.
Jeden ze sklepów zaprasza na degustację potraw z grilla. Na jednej z posesji odbywa się „śniadanie na trawie” bądź „podwieczorek na trawie” – można skosztować różnych smakołyków m.in. naleśników z treścią. Strażacy organizują widowiskowy pokaz ratownictwa medycznego, a także prezentują sprzęt strażacki.
Lokalna piekarnia zaprasza dzieci do zabawy w małego piekarza, podczas której dzieci mogą wziąć czynny udział w przygotowaniu ciasta i pieczeniu bułeczek.
Na placu zabaw dla dzieci ma miejsce czytanie bajek. W tę akcję włącza się Urząd Gminy w Wildze na czele z wójtem. Oprócz wysłuchania ciekawej książki dzieci mogą otrzymać watę cukrową i lemoniadę.
Podczas Dnia Sąsiada market budowlany zaprasza małych majsterkowiczów do samodzielnego skręcania, a małych ogrodników do posadzenia roślinki. Na dzieci czeka także moc innych atrakcji, takich jak malowanie twarzy czy zabawa na dmuchanych zjeżdżalniach.
Ranczo znajdujące się w Wildze zaprasza na przejażdżkę bryczką oraz zwiedzanie terenu, na którym można zobaczyć m.in. kucyki, konie, kozy, kury i inne zwierzęta gospodarskie. Dzięki włączeniu się do akcji właścicieli lokalnych restauracji odbywa się losowanie kuponów obiadowych, kuponów na pizzę czy też losowanie lodów.
Natomiast na boisku szkolnym odbywa się sąsiedzki mecz piłki nożnej – zagrać może w nim każdy, kto tylko ma ochotę. Z kolei obok zewnętrznej siłowni ma miejsce mecz piłki siatkowej plażowej. Wiele z powyższych atrakcji to stałe punkty tego lokalnego święta, natomiast każdego roku dochodzą także nowe.
Opis kontekstów historycznych
Pomysłodawcą organizacji „Dnia Sąsiada” jest Gminny Ośrodek Kultury w Wildze. Inicjatywa ta jest na stałe wpisana do kalendarza wydarzeń organizowanych przez tę instytucję kultury. Organizator dostrzegł, jak ważne są pozytywne relacje sąsiedzkie oraz jak duży wpływ mają one na komfort mieszkania w danej miejscowości. W organizacji tego święta przyświecała idea, aby relacje sąsiedzkie wykraczały poza standardowe „Dzień dobry!”, służyły wzmocnieniu sąsiedzkich więzi, budowały poczucie bezpieczeństwa i atmosferę zaufania. Każdy z mieszkańców oraz każda instytucja społeczności gminy Wilga jest czyimś sąsiadem i każdy może zaoferować jakieś „dobro” drugiemu człowiekowi. Dzięki rozpowszechnieniu informacji o wydarzeniu znalazło się grono mieszkańców chętnych do pomocy przy organizacji Dnia Sąsiada. Każdego roku pojawiają się kolejne osoby chętne do udostępnienia swoich posesji. Duże zainteresowanie wydarzeniem ze strony mieszkańców sprawia, że Dzień Sąsiada jest obchodzony do dnia dzisiejszego.