Czas powstania

Jezioro Sumowo w gminie Bakałarzewo uformowało się podczas ostatniego zlodowacenia.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Jest to typowe jezioro rynnowe, przypominające dość szeroką, nizinną rzekę. Zbiornik ma kształt wydłużony. Rozciąga się z południowego- wschodu na północny zachód. Dno twarde, piaszczyste. Przez jezioro, z północy- J.Głębokie na południe -J. Okrągłe przepływa rzeka Rospuda.

Brzegi Sumowa są wysokie i strome, z małymi laskami świerkowo- sosnowymi. Pobrzeże jest porośnięte wąskim pasem trzcin, za wyjątkiem wypływu Rospudy, gdzie trzcina pokrywa większość dna.

Charakterystyka:

  • powierzchnia lustra wody -93 ha
  • głębokość maksymalna-22 m
  • głębokość średnia-10 m
  • długość-3,4 km

Opis kontekstów przyrodniczych

Nazwa jeziora wywodzi się od licznie występujących tu niegdyś sumów.

Zbiornik jest wymarzonym miejscem dla wędkarzy. Akwen jest typu leszczowego, gdzie panuje cisza i spokój. Występują tu liczne ryby takie jak: leszcz, płoć i lin, które mają dobre warunki do wzrostu i żerowania. Z ryb drapieżnych występuje tu w dużych ilościach szczupak, okoń i węgorz, a od niedawna odradza się populacja suma. Wędkarzom polecana jest przede wszystkim część północna jeziora, gdzie licznie gromadzą się ryby przy dopływie rzeki Rospuda. Najlepsze wyniki mają tu wędkarze łowiący na żywca.

Nad jeziorem znajduje się wiele wspaniałych miejsc do kąpieli, a okolica jest coraz lepiej zagospodarowana turystycznie.

Nad wysokim brzegiem jeziora otwarto pensjonat z restauracją „Zakątek Rospuda”, który oferuje dania kuchni regionalnej. Od strony miejscowości Bakałarzewo turystom udostępniony jest również deptak na bulwarach ze ścieżką historyczno- poznawczą. W samym Bakałarzewie dostępna jest też plaża z atrakcjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj