Czas powstania

Odpusty odbywają się od momentu konsekracji kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w 1637 r.

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Co roku, 15 sierpnia w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach ma miejsce odpust, który gromadzi okoliczną ludność i wielu przyjezdnych pielgrzymów. Głównym punktem jest Msza Św. o 11:30 sprawowana w kościele pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy przybywający mają okazję odwiedzić stoiska odpustowe, na których oprócz odpustowych obwarzanków można nabyć lokalne produkty – miody, przetwory, rękodzieło, tradycyjny chleb, a także coś na osłodę – lody i gofry.

15 sierpnia jest to również dzień świętowany w polskiej tradycji jako Matki Boskiej Zielnej. Na Mszę odpustową wierni przynoszą bukiety przygotowane z kwiatów i plonów ziemi. Odbywa się wtedy tradycyjna procesja maryjna na terenach klasztornych.

Kramy odpustowe

Opis kontekstów historycznych

Odpust w klasztorze odbywał się nieprzerwanie od czasów osiedlenia się tu ojców kamedułów. Uroczystości stały się bardzo popularne w latach międzywojennych, a zwłaszcza po 1935 r. kiedy powstała tu parafia. Dawniej tradycją były liczne stoiska kramarzy, kolorowa karuzela dla dzieci i odgłosy piszczałek zastępujące pustelniczą ciszę. Wtedy nabożeństwo rozpoczynało się o 12:00, od wejścia uroczystej procesji. Na terenach klasztornych licznie gromadzili się ludzi, którzy nie pomieścili się w małym kościołku. Na zakończenie odśpiewywano uroczyście Magnificat. Po Mszy następowała zabawa taneczna. Całe świętowanie trwało do wieczora.

Dawniej był to czas kiedy pielgrzymi z całej Polski przybywali tu do pustelni rytwiańskiej. Był to także czas kiedy rodziny mogły znów się spotkać. Obecnie, celebrowanie uroczystości jest nieco krótsze, lecz ma równie ważne znaczenie dla lokalnych mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj