Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
1905 r.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Kapliczka znajduje się w miejscowości Grabowa, położonej w gminie Łazy. Jest to kapliczka kubaturowa, w formie przypominającej mały domek. Została zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu. Kapliczka jest murowana, otynkowana i zwieńczona dwuspadowym dachem, pokrytym blachą pomalowaną na brązowo.
Na froncie znajdują się dwuskrzydłowe drewniane drzwi, pełne, zamknięte w górnej części półkoliście. Nad wejściem umieszczono niewielki poziomy daszek, a powyżej – wnękę z figurką Chrystusa. Boczne elewacje kapliczki są wąskie i zakończone półkoliście. Na dachu znajduje się sześcioboczna wieżyczka.
fot. Bartosz Gawlik
W elewacji frontowej widoczna jest płyta z informacją o fundacji kapliczki:
„KAPLICA ZBUDOWANA W 1905 R. PRZEZ PAWŁA CZAPLĘ, MIEJSCOWEGO GOSPODARZA, KU CZCI ŚW. JANA NEPOMUCENA.”
Obok kapliczki, na murowanym ogrodzeniu, znajduje się figura św. Jana Nepomucena umieszczona w ramkowej skrzynce. Skrzynka ma tylną ściankę, dwuspadowe zadaszenie i jest otwarta z trzech stron. Figura świętego jest polichromowana. Przedstawia św. Jana Nepomucena z krzyżem w rękach i biretem na głowie.
fot. Bartosz Gawlik
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Kapliczka domkowa znajduje się przy zbiegu ulic Ogrodowej i Źródlanej. Pochodzi z początku XX wieku, a jej fundatorem był miejscowy, zamożny gospodarz Paweł Czapla. W kapliczce umieszczono obraz Matki Boskiej oraz figury św. Piotra i św. Pawła, które pochodzą z kościoła parafialnego w Niegowonicach.
Obok kapliczki stoi figura św. Jana Nepomucena. Kapliczka jest wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków i została uwzględniona w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy Łazy na mocy Uchwały Nr XLII/341/06 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 25 października
2006 r.
fot. Bartosz Gawlik
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Budynek kapliczki w stanie bardzo dobrym. Figura posiada kilka widocznych warstw przemalowań.