Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce o długości 27,5 km, kryje w sobie nie tylko wyjątkowe piękno przyrody, ale także niezwykłą historię związaną z jednym z najważniejszych Polaków – Janem Pawłem II. Wśród 17 wysp Jezioraka znajduje się Wyspa Księdza, znana również jako Wyspa Pustelnika. To właśnie na niej oraz w pobliskiej wsi Jezierzyce, potocznie zwanej „Gizerkiem”, w latach 1959 i 1973 przebywał Karol Wojtyła, wówczas kardynał i biskup Krakowa, a późniejszy papież.

Jeziorak i Jezierzyce – miejsca spotkań i modlitwy

Jeziorak dwukrotnie stał się miejscem letnich podróży Wojtyły, który uwielbiał spływy kajakowe. W 1973 roku odwiedził w Jezierzycach swojego przyjaciela z czasów seminaryjnych, księdza Stanisława Grabowskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Rudzienicach. W tym czasie ksiądz Grabowski zorganizował wakacyjną kapliczkę w Jezierzycach, w której odbywały się msze dla turystów. Kardynał Wojtyła, płynąc samotnie kajakiem, dotarł na mszę i modlił się przy przedmiotach kultu, które później trafiły do parafii św. Andrzeja Boboli w Iławie na ręce proboszcza Jarosława Hossy, z inicjatywy Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego.

Wizyta Wojtyły była szczególnym wydarzeniem dla mieszkańców, którzy zachowali pamięć o tych chwilach. Na pamiątkę wizyt papieża w Jezierzycach zbudowano kapliczkę. Ziemię pod jej budowę przekazał mieszkaniec wsi, Jan Łoś, który w młodości był ministrantem i służył do mszy odprawianych przez Kard. Karola Wojtyłę, a materiały budowlane dostarczyli mieszkańcy Rudzienic.

Kajakowa Droga Krzyżowa i Papieska Kalwaria Pojezierza Iławskiego

Dla upamiętnienia pobytu Jana Pawła II na Jezioraku powstała Kajakowa Droga Krzyżowa. Stacje tej drogi są umieszczone w symbolicznych odlewach żółto-niebieskiego kajaka, którym pływał Wojtyła. Co ciekawe, kajak ten zaginął na wiele lat, a odnaleziony został dopiero na początku lat 2000 przez regionalistę Henryka Plisa. Obecnie znajduje się w skansenie „Pomezania” w Kałdunach, gdzie podziwiać można również inne pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Trasa Kajakowej Drogi Krzyżowej biegnie przez malownicze tereny Iławy i gminy Iława, a pierwsza stacja znajduje się przy parafii na Lipowym Dworze. To właśnie z inicjatywy tamtejszych księży powstał ten szczególny projekt.

Innym wyjątkowym miejscem jest Papieska Kalwaria Pojezierza Iławskiego, obejmująca 18-kilometrowy szlak z kolejnymi stacjami Drogi Krzyżowej. Wierni rozpoczynają pielgrzymkę od kościoła pw. św. Andrzeja Boboli, modląc się w intencji rodzin. Następnie wierni kierują się w stronę miejscowości: Kamień Duży, Kamień Mały, Windyki, Wola Kamieńska, Tynwałd, Jezierzyce, Szałkowo i Lipowy Dwór.

Szlaki Papieskie powstają w różnych regionach kraju z inicjatywy Fundacji Szlaki Papieskie, inspirowanej słowami Jana Pawła II: „Pilnujcie tych szlaków”. W miejscach, gdzie przebywał papież, upamiętnia się jego nauczanie i styl życia.

Jeziorak to nie tylko perła przyrodnicza, ale także miejsce o ogromnym znaczeniu duchowym i historycznym. Szlaki i inicjatywy upamiętniające Jana Pawła II przypominają o jego związku z tym regionem i są ważnym elementem kultury pamięci.

4 kwietnia 2000 roku został w Gizerku (Jezierzycach) otwarty w ramach obchodów 750-lecia  Ziemi Rudzienickiej Szlak Papieski na Kanale Elbląskim. Inicjatorem był Prezes Towarzystwa Ziemi Rudzienickiej – Henryk Plis.

Szlaki Papieskie powstają z miłości do Ojca św. Jana Pawła II wypływającego stąd pragnienia upamiętnienia jego śladów. Ze świadomością, że każdy, ślad naszego rodaka na rodzinnej ziemi ma wielką wartość historyczną i jako taki nie może zostać zapomniany. Jest to idea propagująca nauczanie i styl odpoczywania ks. Karola Wojtyły.

To inicjatywa oddolna. Włączyło się w nią bezinteresownie wiele instytucji i osób m.in. gminy, parafie, szkoły, fundatorzy indywidualni.

Rajdy Papieskie – hołd dla Jana Pawła II

Co roku na terenie Jezioraka odbywają się Rajdy Papieskie – wydarzenia rowerowe i kajakowe organizowane w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Szlak rowerowy Papieża Jana Pawła II i noblisty Emila Behringa, liczący 33 km, prowadzi przez miejscowości związane z ich życiem.

Szlak nazywa się szlakiem autorytetów. Wzdłuż trasy można spotkać wiele zabytków i interesujących miejsc.

Trasa: Dziarny-Ławice­-Julin-Rudzienice-Tynwałd-Jezierzyce-Jażdżówki-Szałkowo-Iława.

W 2020 roku odbył się 16. Rajd Papieski Św. Jana Pawła II z okazji 100 rocznicy jego urodzin i 42 rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską.

Co roku w hołdzie św. Janowi Pawłowi II rowerzyści i kajakarze, pod patronatem Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego oraz ze wsparciem Koła Gospodyń Wiejskich w Tynwałdzie, rozpoczynają sezon turystyczny w Powiecie Iławskim Rajdem Papieskim.

Wyspa Księdza

Wyspa Księdza, położona zaledwie 80 metrów od lądu, była letnią ostoją księdza Grabowskiego. Przed wojną Prusowie uważali tę wyspę za miejsce święte. W latach powojennych stała się centrum życia duchowego dla mieszkańców, którzy przybyli tu w wyniku akcji „Wisła”. Ksiądz Grabowski odegrał kluczową rolę w integracji lokalnych społeczności Mazurów, Ukraińców i ludności z Pomorza, scalając różnorodne tradycje i kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj