Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Od 1983 r. organizowane są gminne obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Łeknie, a od 2014 organizowane są spotkania rodzin powstańczych w Potulicach,
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
W Gminie Wągrowiec duży nacisk kładzie się na upamiętnienie bohaterów walk o niepodległą Polskę. W Łeknie uroczystości rocznicowe powstania wielkopolskiego są obchodzone nieprzerwanie od 1983 roku, a patronuje im Towarzystwo Miłośników Łekna. 30 grudnia to wielkie święto, w które angażują się nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież z miejscowej szkoły. W 80. rocznicę zrywu niepodległościowego ze zbiórki społecznej ufundowano tablicę z nazwiskami 23 powstańców, którą umieszczono na domu łekneńskiego komendanta. Imię powstańców nosi Rynek a dwaj z nich – komendant Antoni Czarnecki i Władysław Janta-Połczyński – są patronami ulic.
Dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na ścianie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Łeknie powstał mural upamiętniający ten zbrojny czyn. Na muralu uwieczniono miejsca związane z walkami powstańców Ziemi Łekneńskiej. Jest przysięga na Rynku i Antoni Czarnecki dowódca walk pod Wysoką, jest zdobycie przez powstańców mostu na Noteci w Białośliwiu i wiwatujący z radości zwycięstwa tłum okolicznych mieszkańców na rynku w Łeknie. Wybór miejsca nie był przypadkowy – w ten sposób nie tylko oddajemy hołd naszym lokalnym bohaterom, ale również utrwalamy pamięć o nich, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W 101. Rocznicę 30.12.2019 r. przed budynkiem szkoły stanął obelisk, na którym umieszczono dwie tablice. Jedna zawiera cytat z Włodzimierza Kowalskiego, dowódcy powstańczej Kompanii Gołanieckiej: „Szli do walki często w półbutach i bez płaszczy z pięcioma nabojami w kieszeni”; druga – nazwiska pięćdziesięciu sześciu powstańców z Łekna i okolic (z podanymi, w miarę możliwości, datami i miejscem urodzenia).
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Ślady bohaterstwa i patriotyzmu mieszkańców kultywowane są również w Potulicach. W 2014 roku z inicjatywy Jerzego Konwińskiego i przy pomocy Stowarzyszenia Wiejskiego „Strzecha” w Potulicach oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej w Żelicach rozpoczęto, w dniu rocznicy bitwy pod Radwankami, organizację corocznych spotkań rodzin powstańców wielkopolskich. Dwa lata później – w 2016 r. mieszkańcy Potulic, Żelic oraz nauczyciele szkoły w Żelicach utworzyli Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, a w 2017 roku jego członkowie ufundowali granitową tablicę na bramie cmentarza. 10.11.2018 r. odsłonięto i poświęcono dwa pomniki upamiętniające nie tylko powstańców z lat 1918-1919, ale wszystkich „bohaterów walk o polskość i wolność Ziemi Wągrowieckiej”. Pierwszy z nich stanął w centrum wsi, przy wjeździe od strony Wągrowca, drugi – na parafialnym cmentarzu, na którym spoczywa kilkunastu uczestników powstania wielkopolskiego. Ich groby nietrudno odnaleźć – oznaczone są bowiem specjalnymi tabliczkami i ozdobione reprodukcjami flag powstańczych, o co zadbali miejscowi – z Potulic, Żelic i okolicznych wsi – działacze gminnego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Dzięki staraniom członków Koła 18 września 2021 r. w Potulicach, w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i Kompanii Reprezentacyjnej wystawionej przez 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego Poznań Krzesiny, odbyła się uroczystość wręczenia patentów oficerskich rodzinom powstańców wielkopolskich poległych w bitwie pod Radwankami. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej śp. Wacław Lorenc, Józef Turtoń i Teodor Wasilewski, za zasługi na rzecz obronności państwa, zostali awansowani pośmiertnie na stopień podporucznika. Patenty oficerskie z rąk Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Mariusza Woźniaka odebrały wnuczki.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Od 2016 r. Koło jest współorganizatorem Mistrzostw Powiatu Wągrowieckiego w Strzelectwie Sportowym. Patronat nad tym wydarzeniem od kilku lat sprawują władze samorządowe, Wielkopolski Kurator Oświaty i Wojskowe Centrum Rekrutacji w Pile.