widok ogólny na cmentarz w Czernikowie

Nazwa Gminnego Cudu Regionu

Czernikowski cmentarz- nekropolia – świadek historii.

Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz czernikowski (jak wszystkie na Ziemi Dobrzyńskiej) został przeniesiony spod kościoła w II połowie XIX wieku i było to argumentowane względami sanitarnymi.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz – jak większość -cmentarzy niestety nieustannie traci (od czasu do czasu) piękne historyczne nagrobki, np obelisk z piaskowca albo krzyże z kowalki artystycznej. Niektóre naprawdę wyjątkowe i cenne.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Od XV wieku na pewno chowano zmarłych wokół kościoła. Potem te miejsca się rozszerzały i były coraz dalej oddalone. Cmentarz Czernikowski przeniesiono w II poł. XIX wieku. Przy kościele przetrwała jedna pieczara – bardzo ładna i odnowiona i w rogu działki płyta rodziny Romockich, właścicieli Obrowa. Wśród nich leży Apolonia z Dziewanowskich Romocka, która przyjmowała młodego Fryderyka Chopina w dworku w Obrowie. Poza ogrodzeniem znajdują się nagrobki z pocz. XIX wieku z elementami kowalki artystycznej. Niedługo będa miały 200 lat. Wyjątkowo pochowano przy kościele ludzi pomordowanych w czasie II wojny i pochowano w dwóch wspólnych mogiłach. Najstarsze nagrobki na cmentarzu przeniesionym poza centrum są z końca XIX wieku ( lata 80-te)- księdza Lucińskiego i Piechockich. Ale znajdują się jeszcze dwa obeliskowe nagrobki obywateli ziemskich Waśniewskiego i Podowskich/Linowskich. Jest kilka „romantycznych” nagrobków z pocz. XX wieku z symboliką patriotyczną ( księga, kotwica, żołędzie). Wśród nich nagrobek z 1910 roku nauczyciela z czasów zaborczych Zygmunta Sołtykiewicza, który pracował w umiłowanym zawodzie lat 30, mamy grób rolnika i żołnierza (właściciela 1,5 tys. hektarów w Nowogródku) Jana Urbańskiego, bohatera bitwy warszawskiej. Mamy inne obeliski ziemian (Ostrowskich) i Góreckiego. Jest na środku pomnik bitwy warszawskiej. Znajduje się grób powstańca styczniowego, emigranta 1864 roku Górskiego i legionistów. Jest tu pochowany najbliższy przyjaciel Władysława Broniewskiego= legionista, adwokat Zenon Chmielewski odznaczony medalem „sprawiedliwi wśród narodów Świata” za ratowanie Żydów w Warszawie. Jest kilka średnio zachowanych grobów z kowalki artystycznej. Najpiękniejszy zaginał 5 lat temu. Ostatnio odnowiony W dowód pamięci przy grobie Piechockich. Są groby pomordowanych w Dachau (nauczyciela i księdza) Kołaczyńskiego i Tymińskiego. Jest grób rozstrzelanego w Charkowie oficera rezerwy -Tadeusza Kołaczyńskiego. Są groby m.in. członków Macierzy Szkolnej, harcerzy, nauczycieli, dyrektorów.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz jest dobrze administrowany. jest porządek. Niestety wycięto po wichurze wszystkie drzewa. Zachowały się tylko dwa dęby i drzewo cierniowe. Nagrobki- już głownie „chińskie” ale przetrwało jeszcze kilkanaście dobrze zachowanych nagrobków. Co roku sprzątamy cmentarze i uczestniczymy w gminnym objeździe miejsc pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj