Nazwa własna Gminnego Cudu Regionu –
Zielona Kępa- wyspa na Wiśle, Martwa Wisłą i Włęcz -chat i cmentarz
Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Menonici przybyli na Ziemię Dobrzyńską w XVI wieku. Zmiany w nurcie Wisły spowodowały, że koryto przesunęło się i powstała wyspa Zielona Kępa. Wyrzuceni z ojczyzny, z Niderlandów menonici zyskali osadnictwo na prawie czynszowym. Budowali domy i zabudowania. Część z nich przetrwała do dziś. Natomiast ostatnie chaty to k XVIII wieku i poł. XIX wieku. Cmentarz z XVIII w. ale najstarsze nagrobki czytelne są z pocz. XX w. Dzwonnica z przełomu XIX i XX w.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Wyspa Zielona Kępa od południowej strony spotyka się z silnym nurtem i ma wysoki brzeg natomiast od strony Włęcza jest łagodna ponieważ Wisła nanosi piasek , który na skutek słabego nurtu osiada. W czasie wysokiej wody Starorzecze odcina Wisłę a w czasie niskiej piasek odcina nurt Wisły i wyspa staje się półwyspem. Dom z drewna a cmentarz z kilkudziesięcioma nagrobkami. Zielona Kępa to pozostałości osadnictwa poolęderskiego, nawet jeszcze z k. XX w. Natomiast pod względem różnorodności biologicznej jest to bardzo endemiczny teren , pełen różnorodnej roślinności i rzadkich gatunków zwierząt ( wilki, orzeł bielik, bocian czarny ). Tę piękną naturę widać ze wzgórza, gdzie pobudowali wsie, osady Olędrzy a później Niemcy. Ze starszych na Ziemi Dobrzyńskie przetrwały dwie chaty – daleko na południe i chata kantora we Włęczu z dzwonnicą zadaszoną i cmentarzem odnowionym i w wielu miejscach z czytelnymi nagrobkami osadników.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Cały ten cudowny zakątek nazywany trójkątem ewangelickim leży na obszarze niziny ciechocińskiej w krajobrazie NATURA 200. Jest tam zachowana chata kantora- zaopiekowana, wpisana do rejestru zabytków województwa, odbudowana i zadaszona; zachowana dzwonnica- zadaszona ok 2010 roku, jest cmentarz zrestaurowany w 2012 i ogrodzony w 2020 i ciągle to są obiekty, które przyciągają turystów, przywozi się tam wycieczki szkolne, jeździ na wycieczki rowerowe.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Zielona Kępa to wyspa z pozostałościami osadnictwa poolęderskiego i poewangelickiego z bujną roślinnością z wieloma endemitami. Chata jest odnawiana i ma już ściany i zadaszenie trzciną. Cmentarz jest zaopiekowany – ma ogrodzenie, pomniki są postawione. Odbywają się imprezy i spotkania i jeździe wielu rowerzystów nadwiślańską ścieżką rowerową.