Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

I połowa XIX wieku (figura św. Jana Nepomucena z przełomu XVIII/XIX w.).

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Kapliczka ma formę kwadratu i została posadowiona na miejscu dawnej studni. Jej mur, o wysokości 1,2 metra na każdym boku, otacza całą konstrukcję. W narożach wznoszą się cztery masywne, cylindryczne kolumny, które podtrzymują dach w kształcie namiotu, zwieńczony podbitką z desek. Zarówno mur, jak i kolumny, pokryte są tynkiem mozaikowym w kolorze ceglastym. Dach wykonany jest z dachówki bitumicznej o kształcie heksagonalnym.

Wewnątrz kapliczki znajduje się polichromowana figura św. Jana Nepomucena, umieszczona na granitowym cokole o przekroju kwadratu. Przestrzenie między murem a krawędzią dachu zabezpieczone są metalową kratą, ozdobioną roślinnymi motywami. Kapliczkę otacza ośmioboczne ogrodzenie o wysokości 1,2 metra.

fot. Bartosz Gawlik, 2024 r.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Położona w południowej części gminy Łazy wieś Ciągowice ma średniowieczny rodowód. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1326 roku, z zapisu dotyczącego poboru świętopietrza. Wśród miejscowości dekanatu sławkowskiego diecezji krakowskiej wymieniono nazwę Zancowicz. Kolejna wzmianka pojawia się w Liber Beneficjorum Jana Długosza z 1470 roku, gdzie Ciągowice wymieniane są wraz
z drewnianym kościołem pw. św. Mikołaja i Bartłomieja.

Do dziś w Ciągowicach zachował się układ średniowiecznej zabudowy o charakterze miejskim, z rynkiem o upadowym planie,
z charakterystycznymi wylotami narożnymi. Na środku dawnego rynku znajduje się zabytkowa kapliczka św. Jana Nepomucena, a od południa – kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w stylu bazylikowo-romańskim, wzniesiony w 1875 roku. Świątynia została konsekrowana 27 sierpnia 1882 roku przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego.

fot. Bartosz Gawlik, 2024 r.

Pierwszy, drewniany kościół parafialny pw. św. Bartłomieja, pochodzący z XV wieku, spłonął w 1874 roku w pożarze, który zniszczył także plebanię wraz z zabudowaniami, organistówkę, szpital, 11 domów oraz 6 budynków dworskich z maszynami. Na rynku ciągowickim znajduje się także studnia z zabytkową kapliczką, pochodzącą z I połowy XIX wieku. Kapliczka ma dach namiotowy, wsparty na czterech kolumnach, pokryty dachówką bitumiczną o kształcie heksagonalnym. Wewnątrz znajduje się rzeźba św. Jana Nepomucena, pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku. Polichromowana Figura świętego jest osadzona na granitowym cokole o przekroju kwadratu.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Obiekt poddany renowacji. Stan bardzo dobry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj