Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
1963
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Pomnik upamiętniający jednego z powstańców styczniowych z wyrytą inskrypcją: „Tu dnia 19 III 1863 roku został rozstrzelany oficer Powstania Styczniowego, lekarz Mikołaj Nieczaj. W setną rocznicę śmierci bohatera społeczeństwo Miasta Krasnegostawu”.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Mikołaj Nieczaj (1818-1863) był lekarzem z Dubienki. Podczas powstania styczniowego dowodził silnym oddziałem powstańczym operującym również w okolicy Krasnegostawu. Pojmany przez Rosjan został skazany na śmierć. Egzekucję, przez rozstrzelanie, wykonano w Krasnymstawie 19 marca 1863 r. Wg relacji świadków wojsko carskie rozjechało armatami miejsce śmierci bohatera, aby także symbolicznie zatrzeć o nim pamięć. W setną rocznicę śmierci Mikołaja Nieczaja społeczność krasnostawska postawiła przy ul. Rejowieckiej (w pobliżu miejsca, w którym zginął) pomnik. Nieczaj patronuje również jednej z ulic, przebiegającej zarówno nieopodal miejsca stracenia jak i pomnika.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Z okazji obchodów rocznicowych wybuchu Powstania Styczniowego władze samorządowe Krasnegostawu składają pod pomnikiem M. Nieczaja wieńce i zapalają znicze. Obiektem opiekują się uczniowie i nauczyciele z pobliskiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie.