Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Dworek został wzniesiony w 1845 r. na placu ćwiczeń w obrębie dawnych zabudowań wojsk pruskich. Zlokalizowano go na zachód od wojskowych stajni, które później przebudowano na cele mieszkaniowe.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Pierwotnie w dworze mieszkała rodzina Hoffmeistrów, zarządzająca dobrami hrabiowskiej rodziny Tollów. Taki stan utrzymał się aż do początków I wojny światowej. Jednak rodzina Hoffmeistrów dalej była związana z rezydencją.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Po zakończeniu II wojny światowej w dworku na piętrze mieszkała pani Hoffmeister, spadkobierczyni rodu dawnych właścicieli. Na parterze urządzono biuro Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Część pomieszczeń zaadaptowano na magazyny i skup. Czasowo funkcjonował tutaj ośrodek zdrowia. W późniejszym czasie do dworku wprowadził się Dom Ludowy, a potem Dom Kultury, przekształcony w 1976 r. w Gminny Ośrodek Kultury.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Do czasów współczesnych zachowało się jedynie częściowe pierwotne rozplanowanie pomieszczeń. Pod koniec lat 80. XX w. obiekt został gruntownie wyremontowany. W jego wnętrzach mieści się tu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie i Szkoła Muzyczna I stopnia. Obecnie zabytkowy dworek poddawany jest gruntownemu remontowi i rewitalizacji.