Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
1 czerwca 1998 roku po raz pierwszy odbył się Dzień Świętokrzyskiej Truskawki w Bielinach.
W 2024 roku miała miejsce jubileuszowa 25 edycja. Zgodnie z utrwaloną tradycją, termin wydarzenia organizowanego dla bielińskiej społeczności lokalnej i mieszkańców regionu świętokrzyskiego to pierwsza niedziela czerwca.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Gmina Bieliny jest określana mianem „truskawkowego zagłębia regionu świętokrzyskiego”. Dzień Świętokrzyskiej Truskawki w Bielinach to przede wszystkim święto plantatorów truskawek. W trakcie wydarzenia odbywają się m.in. konkursy kulinarne, występy gminnych zespołów ludowych. Mieszkańcy prezentują swoje talenty w szczególności poprzez taniec i śpiew – zarówno utwory zakorzenione w kulturze regionu, jak i współczesne. Dzień Truskawki przybiera również formę edukacyjną, z uwagi na organizowane szkolenia i warsztaty związane z tematyką uprawy truskawek i przetwórstwa. Jest to okazja do promocji lokalnych wyrobów, a także przestrzeń społecznej integracji mieszkańców regionu.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Uprawa truskawek w Gminie Bieliny rozpoczęła się w latach 50-tych XX wieku. Truskawka stała się produktem rolnym, który wpłynął na rozwój lokalnej gospodarki. Mieszkańcy zajmowali się uprawą, jak i przetwórstwem. Organizowanie Dnia Świętokrzyskiej Truskawki w Bielinach przyczyniło się do rozpowszechnienia lokalnych zwyczajów i pielęgnowania tradycji, zyskując z roku na rok coraz większą popularność. W wydarzeniu uczestniczą nie tylko mieszkańcy Gminy Bieliny, Powiatu Kieleckiego, Województwa Świętokrzyskiego, ale również goście z całej Polski. Jest to też wydarzenie promujące Gminę Bieliny i region świętokrzyski.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Dzień Świętokrzyskiej Truskawki odbył się w Gminie Bieliny już 25 razy, co świadczy o tym, że wydarzenie jest kultywowane i licznie uczestniczą w nim zarówno mieszkańcy, goście, jak i turyści.