W Sokołowsku znajduje się prawosławna cerkiew parafialna należąca do dekanatu Wrocław, diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew w Sokołowsku założono na wniosek Bractwo św. Włodzimierza, z przeznaczeniem dla kuracjuszy przybywających tu do uzdrowiska.

Cerkiew prawosławna w Sokołowsku
Cerkiew prawosławna w Sokołowsku

Czas powstania

Cerkiew zbudowano z błogosławieństwa metropolity petersburskiego Palladiusza w latach 1900-1901. W dniu 3 września 1901 r. ks. prezbiter Aleksy von Maltzow – kapelan rosyjskiej ambasady w Berlinie dokonał konsekracji (uroczyste poświęcenie) cerkwi.

Opis cech fizycznych

Niewielka ceglana budowla cerkwi jest posadowiona na kamiennym cokole. W 2008 dach świątyni został zniszczony w czasie huraganu, w wyniku upadku drzewa, co wymagało w późniejszych latach wykonania remontu. Wnętrze jest w pełni wyposażone pod kątem religijnego wykorzystania świątyni i ponownie służy celom religijnym.

Obrządek religijny w cerkwi
Obrządek religijny w cerkwi

Opis kontekstów historycznych

Po wybudowaniu cerkiew służyła wiernym do końca lat 30. XX w. Po drugiej wojnie światowej porzucono ją i w zapomnieniu ulegała dewastacji, a w krótkim okresie służyła za kostnicę. W latach 1980 – 1996 była własność prywatną, wykorzystywaną jako domek letniskowy. Władze zwierzchnie Kościoła Prawosławnego w Polsce dowiedziały się o cerkwi w Sokołowsku dopiero w 1989 roku z artykułu w prasie lokalnej.

Staraniem parafii prawosławnej św. Cyryla i św. Metodego we Wrocławiu na Piasku i dzięki uzyskaniu subwencji z Fundacji „Renovabis” w Freising, cerkiew została odkupiona i po generalnym remoncie przywrócona do pełnienia funkcji religijnej. W dniu 5 kwietnia 1997 r. arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz (Anchimiuk) dokonał poświęcenia nowego krzyża wieńczącego cerkiew, ponieważ pierwotny był zdemontowany w latach 80. XX w. Od roku 1999 przy cerkwi prowadzony jest skryptorium ikonograficzne i mała galeria ikonopisa Michała Boguckiego.

Obecnie cerkiew jest świątynią parafialną dla wiernych z Sokołowska i regionu pogranicza polsko-czeskiego. Jest też miejscem modlitwy dla uczestników obozów młodzieżowych i turystów z innych regionów Polski oraz z zagranicy. W dniu 10 listopada 2001 roku odbyła się tu uroczystość setnej rocznicy poświęcenia cerkwi, z udziałem JE Abpa Jeremiasza. Cerkiew udostępniona jest dla zwiedzających od rana do zmierzchu. Do świątyni najłatwiej trafić z centrum Sokołowska drogą przy kościele i szpitalu „Biały Orzeł” (dróżką w głąb parku). Po prawej stronie mija się Dom św. Elżbiety, 100 metrów dalej na niewielkim wzniesieniu stoi cerkiew. Jeżeli cerkiew jest zamknięta, należy udać się do Domu św. Elżbiety i poprosić o jej otwarcie.

Stan zachowania

Świątynia jest po remoncie, ale wymagająca wsparcia w zakresie renowacji i obsługi ruchu turystycznego i pielgrzymkowego. Cerkiew w stałym użytkowaniu i pełniąca swoje funkcje religijne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj