Z Góry Parkowej w Mieroszowie rozciąga się piękny widok miasta i okolicznych wzgórz, jednak widoczność była ograniczona ze względu na las rosnący na szczycie wzgórza. Góra Parkowa wznosi się bezpośrednio za centrum miasta i już wcześniej był to popularny teren spacerowy, z licznymi ścieżkami i trasami rowerowymi, dlatego miasto zdecydowało się wykorzystać walory tego miejsca i zbudować wieżę, a także towarzyszącą jej strukturę biwakową. Budowę udało się zrealizować w 2015 roku i od tego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.
Czas powstania: 2015 r.
Opis cech fizycznych
Wieża widokowa w Mieroszowie znajduje się na południowym obrzeżu Góry Parkowej, na wysokości około 529 m n.p.m., co niezwykłą panoramę Mieroszowa i okolicznych pasm górskich. Jest to konstrukcja drewniana o wysokości 16 m.
Opis kontekstów historycznych
Wieża poza zapewnieniem niezwykłych widoków pełni również funkcje specjalne. Tutejsze centrum kultury przygotowuje różnego rodzaju specjalne banery i flagi okolicznościowe, które zawiesza na wieży, ponieważ są one dobrze widoczne z położonych niżej części miasta. Od kilku lat drugiego maja z rynku prowadzi na wieżę specjalny korowód. Obok wieży znajdują się dodatkowe atrakcje, jak wiata, miejsce na ognisko, nadnaturalnej wielkości trony Mieszka i Dobrawy, leżaki, ławeczka dla zakochanych, a także inne ciekawostki, które są opisane i pokazane poniżej.
Stół olbrzymów Waligóry i Wyrwidęba
Według jednej z opowieści dawno temu książę z zamku Radosno Przecław z Pogorzeli wezwał na pomoc słynnych braci olbrzymów Waligórę i Wyrwidęba, aby pozbyli się smoka, który zamieszkał w pobliskich górach. Dlatego stojący tu stół i krzesła (postawione w 2022 r.) są nadnaturalnej wielkości. Ciężko się na nie wdrapać, ale przyciągają uwagę i nie brakuje tych, którzy próbują na nich usiąść. Na tablicy obok umieszczono treść legendy (z 2022 r.), autorstwa Igora Hoffmana. Zdjęcie z tego miejsca jest wyjątkową pamiątką z odwiedzin Mieroszowa.
Trony Mieszka i Dobrawy
Kolejną atrakcją, znajdującą się tuż obok wieży widokowej są trony Mieszka i Dobrawy, ustawione na małym brukowanym placyku. Powstały w 2021 roku i mają formę dwóch bardzo dużych drewnianych krzeseł. Obok umieszczono tablicę informacyjną. Siedząc na tych krzesłach można podziwiać piękne widoki nawet bez wchodzenia na wieżę.
Wiata przy wieży widokowej
Na początku sierpnia 2021 roku przy wieży pojawiła się bogata infrastruktura turystyczna, a samo miejsce stało się jeszcze bardziej atrakcyjne. Wybudowano drewnianą wiatę krytą gontem bitumicznym, obok posadzono ozdobne krzewy i drzewa. Wiatę wyposażono w drewniany stół, ławki i kosz na śmieci. W dniu 30 stycznia 2022 roku orkan Nadia zerwał z dachu gont, wiatę jednak naprawiono. Miejsce to zapewnia nie tylko schronienie przed deszczem, ale także doskonałe zaplecze do organizacji ogniska.
Szlak im. Pavla Hečki
Wieża znajduje się na trasie nowego, polsko-czeskiego szlaku turystycznego, który powstał w 2022 roku dla upamiętnienia zmarłego w czasie covidu przyjaciela Mieroszowa – starosty sąsiedniego czeskiego miasta Meziměstí. Szlak ma 46 km długości i prowadzi przez cztery gminy (Mieroszów, Meziměstí, Aderszpach i Teplice nad Metują). Szlak oznakowany jest drewnianymi tabliczkami na większości skrzyżowań z kodem QR prowadzącym do mapy online. Trasa prowadzi przez niezwykle atrakcyjno przyrodniczo i pejzażowo tereny, a w dwóch miejscach można spotkać także specjalne, nowe platformy widokowe. Jedna znajduje się na Bukowej Górze (Ściany Broumova), druga na Średniaku (Góry Suche).
Stan zachowania
Wieża w ostatnim czasie przeszła remont, a dodatkowo odnowiono infrastrukturę biwakową, w wyniku czego pojawiła się nowa wiata. Teren jest na bieżąco utrzymywany przez instytucje miejskie.