Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Przy ul. Narutowicza w Kolbuszowej na tutejszym cmentarzu parafialnym znajduje się murowana kaplica, zbudowana w latach 1890 – 1892 przez Zdzisława hr. Tyszkiewicza na miejscu dawnego kościoła, który przeniesiono na cmentarz parafialny w 1800 roku.

Kaplica grobowa rodziny Tyszkiewiczów w Kolbuszowej FOT: WKS.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Kaplica w stylu eklektycznym wybudowana została na rzucie prostokąta z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie oraz przedsionkiem znajdującym się od północnej strony budowli. Nad nawą położony jest dach dwuspadowy, opadający nad prezbiterium trzema połaciami, a nad przedsionkiem dach pulpitowy. Kaplica ma prostokątne okna zamknięte łukiem odcinkowym. Wewnątrz kaplicy do lutego 2012 roku znajdował się obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, który jest kopią dzieła Bartolomé Estebana Murilla, namalowaną przez Franciszka Smuglewicza. W 2013 roku obraz umieszczono w ołtarzu głównym kolegiaty Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. W prezbiterium kaplicy znajduje się barokowa figura św. Stanisława, a na prawej ścianie kaplicy tablice inskrypcyjne pochowanych w niej zmarłych z rodziny Tyszkiewiczów:

1.           Łucya Tyszkiewiczowa z Lubomirskich, zmarła tragicznie w 1811 r.

2.           Felicja hr. Tyszkiewiczowa, zm. 1860 r.

3.           Jerzy hr. Tyszkiewicz, zm. 1862 r.

4.           Zbiorowa tablica Stanisława, Zdzisława, Janusza i Natalii Tyszkiewiczów

5.           Jerzy hr. Tyszkiewicz, oficer WP, zm. 1945

6.           Maria z Kwileckich Tyszkiewicz, zm. 1980 r.

Kaplica grobowa rodziny Tyszkiewiczów w Kolbuszowej FOT: WKS.

W krypcie grobowej, znajdującej się pod posadzką kaplicy cmentarnej w Kolbuszowej, stoi osiem trumien. Spoczywają w nich szczątki członków rodziny Tyszkiewiczów. Pomieszczenie to, niegdyś zawilgocone i bez światła, dzisiaj przypomina wnętrze muzeum.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Znajdująca się na cmentarzu parafialnym kaplica powstała w 1892 roku w miejscu drewnianego kościoła św. Stanisława. O tym fakcie przypomina witraż z wizerunkiem biskupa, umieszczony w świątyni. Po wybudowaniu kaplicy Tyszkiewiczowe przenieśli tutaj trumny swoich przodków. Fundator kaplicy Zdzisław hr. Tyszkiewicz, chociaż zmarł w zakładzie leczniczym koło Wiednia, został pochowany w kaplicy grobowej rodziny Tyszkiewiczów na cmentarzu parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej 4 października 1894 r.

13 lipca 2010 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Kaplica grobowa rodziny Tyszkiewiczów w Kolbuszowej FOT: WKS.

Stan zachowania /stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Remont kaplicy został wykonany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Dziś jest możliwe zwiedzanie kaplicy i krypty od poniedziałku do piątku w godz. 9.00- 15.00 po wcześniejszym uzgodnieniu i umówieniu się w zakrystii parafialnej.

Kaplica grobowa rodziny Tyszkiewiczów w Kolbuszowej FOT: WKS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj