Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Kościół pod wezwaniem pw. św. Antoniego Padewskiego w Nagoszynie zbudowany został dzięki staraniom ks. Jana Pięty w latach 1922-25 według projektu architekta Teodora Talowskiego. Pracami budowlanymi kierował architekt Jan Krawczyk, a przy budowie brał czynny udział Stanisław Kostrzewa. Natomiast zabytkowy mur kościelny dookoła kościoła parafialnego powstał w latach 1929-30.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
To trójnawowy, bazylikowy kościół z krótkim prezbiterium zamkniętym trójbocznie, po bokach którego znajduje się zakrystia i składzik. Kościół ma charakter neogotycki, jest murowany z cegły.
Z boku przy korpusie kościoła dostawiona została wysoka wieża kwadratowa, ujęta ukośnymi przyporami, nakryta ostrosłupowym hełmem. Ściany zewnętrzne prezbiterium i naw bocznych opięte zostały przyporami. Fasada kościoła zwieńczona jest trójkątnym szczytem, z wielkim oknem ostrołukowym i kamienną rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego pośrodku.
W prezbiterium i nawie głównej znajdują się okna ostrołukowe, w nawach bocznych okna koliste. Dach nad prezbiterium i nawą główną jest wspólny, dwuspadowy z wieżyczką na sygnaturkę, nad nawami bocznymi dachy pulpitowe.
Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze neogotyckie z czasu budowy kościoła, wykonane przez Wojciecha Gallusa, z rzeźbami zakupionymi w Gróden w Tyrolu. Ołtarz główny ufundował hrabia Jan Kanty Steczkowski z Korzeniowa. Józef i Agnieszka Kołkowie zakupili ołtarz Matki Bożej, zaś ołtarz Najświętszego Serca Jezusowego – parafianie. W ołtarzu głównym znaleźć można obraz św. Jana Kantego, namalowany około 1920 r. przez Wincentego Wodzinowskiego.
Ambona i konfesjonały neogotyckie wykonane zostały około 1925 r. przez Wojciecha Gallusa. Na uwagę zasługuje też chrzcielnica alabastrowa z 1929 r. oraz dwa dzwony odlane przed 1939.
Od strony południowo zachodniej zabytkowy mur kościelny został wzniesiony na betonowo-kamiennym cokole, słupy ogrodzenia są murowane z cegły ceramicznej, przykryte czterospadowymi czopami kamiennymi, przęsła murowane z cegły pełnej z ażurowym wykończeniem w formie krzyży, przykryte dwuspadowym daszkiem kamiennym. Przedmiotowy mur ogrodzeniowy ze względu na formę architektoniczną posiada atrakcyjną kompozycję z bryłą kościoła parafialnego.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Na przestrzeni wieków Nagoszyn przynależał do parafii w Przecławiu. 1 XI 1791 roku biskup tarnowski Florian Janowski na prośbę właściciela Nagoszyna, Pawła Leńskiego utworzył w Nagoszynie kapelanię, która w przyszłości stać się miała samodzielną parafią. Rok później właściciel wsi zakupił w Ropczycach przeznaczony do rozbiórki niewielki, drewniany (modrzewiowy) kościółek pw. Św. Barbary i przeniósł go do Nagoszyna. Według miejscowej, ale nie znajdującej potwierdzenia w źródłach, legendy miał go wygrać w karty. Świątynia usytuowana została w reprezentacyjnej części wsi, tuż obok zabudowań dworskich, folwarcznych (miejsce dzisiejszej plebani). W 1793 roku pojawił się w Nagoszynie na stałe pierwszy duchowny ks. Tomasz Chwastowicz.
Myśl o budowie nowego kościoła podsunął ks. Antoni Bryndza, który od roku 1864 do 1883 r. pełnił tu funkcje kapelana. Ostatecznie po pokonaniu wielu trudności i zdobyciu środków materialnych wybudowano nową świątynię na cmentarzu przykościelnym, z którego przeniesiono groby na inne miejsce. Także dopiero decyzją bpa Leona Wałęgi 10 V 1925 r. powstała parafia w Nagoszynie.
Konsekracji kościoła dokonał tenże biskup tarnowski 19 VII 1925r. Po pożarze kościoła 27 X 1928 r. przystąpiono do budowy wieży kościelnej. Jej budowę ukończono w 1929 r. dzięki staraniom ks. Leona Pyzikiewicza, miejscowego proboszcza.
Grobowiec rodzinny Steczkowskich przy kościele w Nagoszynie
Na dziedzińcu kościoła w Nagoszynie znajduje się grobowiec Steczkowskich. Jeden z przedstawicieli tejże rodziny, Jan Kanty Steczkowski był polskim ekonomistą, prawnikiem, politykiem, bankowcem, premierem Królestwa Polskiego (1918), ministrem skarbu Królestwa (1917–1918) i II Rzeczypospolitej (1920–1921).
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
W roku 2010 pod kierownictwem ks. dr Adama Kardysia parafia Nagoszyn, z udziałem środków finansowych otrzymanych od parafian, od gminy Żyraków oraz przy pomocy środków uzyskanych z funduszów europejskich wykonała odnowę wnętrza kościoła. Mur ogrodzeniowy kościoła, który posiada cechy zabytkowe i stanowi integralny element zagospodarowania otoczenia kościoła parafialnego w Nagoszynie, został wpisany do rejestru zabytków w 2015 r. W kościele odbywają się regularnie nabożeństwa.