Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
XX wiek
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Co mają wspólnego z Grunwaldem Niepołomice? Władysław Jagiełło po wygranej, właśnie w Niepołomicach oczekiwał na papieską opinię po pobiciu zakonu krzyżackiego. Postanowił przed uroczystym wjazdem do Krakowa dokonać przeglądu swoich wojsk na pobliskich terenach, na których obecnie piętrzy się usypany kopiec. Po pół wieku od wygranej bitwy pod Grunwaldem, w czasie, gdy nasz kraj ciemiężyli zaborcy, mieszkańcy chcąc upamiętnić tą wielką narodową wygraną postanowili wznieść w Niepołomicach kopiec. Na samo sypanie kopca przyjeżdżano z całej Polski przywożąc woreczki z ziemią z pól bitewnych, na których walczyli nasi rodacy, jak również ziemię mogił polskich z krajów, w których Polacy przebywali na emigracji. Niepołomicki kopiec stał się dla ówczesnych ludzi symbolem zjednoczenia i tęsknoty za utraconą ojczyzną.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Kopiec Grunwaldzki położony jest na najwyższym wzniesieniu Niepołomic zwanym Wężowa Góra (212 m. n.p.m.). Powstał z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół” na 500-lecie zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem. Wcześniej w tym miejscu, w 1902 roku, usypany został mały, dwumetrowy kopiec upamiętniający strajk dzieci w Wrześni. Kopiec Grunwaldzki powstał nieco później. Pomimo, że nie jest specjalnie wysoki, jego usypanie zajęło 5 lat – od 1910 do 1915 r.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Współcześnie, Kopiec Grunwaldzki ma kształt 14 m pagórka porośniętego trawą, na którym góruje pomnik z krzyżem. U podnóża wzniesienia stworzono teren zielony z placem zabaw dla dzieci. Wychodząc na szczyt Kopca Grunwaldzkiego, szczególnie podczas zachodu słońca można obejrzeć pełną uroku panoramę rozciągającą się na Puszcze Niepołomicką, a z drugiej w kierunku Krakowa i doliny Wisły.