Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Przełom XVI i XVII w.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Późnorenesansowy budynek Domu Wójta, położony przy ulicy Sienieńskiego, jest jednym z najokazalszych zabytków ariańskich. Wzniesiony został na rzucie wydłużonego prostokąta. Budynek jest murowany, parterowy. We wnętrzu znajduje się pięć izb z różnymi sklepieniami. Pomieszczenia w północnej części budynku mają sklepienie kolebkowo-krzyżowe, natomiast izba w południowej części ma sklepienie kolebkowe z lunetami i stiukową dekorację żebrową z rozetami. W tym pomieszczeniu zachowało się także okienko z oryginalnym obramieniem późnorenesansowym.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Budynek ten już dawniej wyróżniał się wśród innych zabudowań Rakowa. Zyskał nawet miano Wójtostwa. Miał on kilku właścicieli. W I połowie XVII wieku należał do Jana Siekierzyńskiego, następnie Samuela Goryszowskiego (aptekarza i wójta Rakowa) i Andrzeja Mokrowskiego (starosty radzyńskiego). W 1683 r. kupiła go rodzina Kuraszewiczów, która zaciągnęła na ten cel dług u Dawida Kraua. Ten, przechodząc z kalwinizmu na katolicyzm, podarował budynek kościołowi parafialnemu. Dalej budynek trafił w ręce Kossowskich i Praszkiewiczów, by ostatecznie zostać w 1757 r. „wyszynkiem trunków wszelakich”. W latach 50 XX w. mieścił się tu magazyn nawozów, następnie Biblioteka Publiczna.

Obecnie w zrewitalizowanym budynku mieści się izba pamięci regionalnej. Jedna z ekspozycji poświęcona jest działalności braci polskich, prezentując ich dorobek intelektualny i sylwetki znanych Arian.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

W 2015 r. ukończono rewitalizację budynku, w chwili obecnej jest zachowany w stanie bardzo dobrym.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj