Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Pierwsza połowa XIX wieku.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Klasycystyczny dwór o konstrukcji zrębowej, na rzucie prostokąta, zwrócony frontem na południe. Pierwotnie budynek był parterowy i podpiwniczony. Dwuspadowy dach z naczółkami pokrywał drewniany gont. Według stanu na 2003 r. (przed ostatnim remontem) dwór o powierzchni ok. 260 mkw. składał się z kilkunastu pomieszczeń o typowym układzie po obu stronach centralnej sieni przebiegającej wzdłuż całego budynku. Drewniana, otynkowana konstrukcja zwieńczona była wysokim dachem pokrytym płytami eternitowymi. Wejściowy ganek wspierał się na czterech beczkowatych kolumnach dźwigających trójkątny portyk.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Pierwszym administratorami obiektu był, jak się przypuszcza, starosta krasnostawski August Kicki. W 2 poł. XIX w. folwark należał do rosyjskiego barona generała Aleksandra Aleksandrowicza Fryderiksa, a następnie jego córki Olgi Korf. Po 1918 r. majątek wraz z dworem stał się własnością odradzającego się państwa polskiego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego część majątku rządowego (która nie została rozparcelowana) funkcjonującą pod nazwą „Starostwo-Krasnystaw- Rońsko” dzierżawiła rodzina Radomyskich. Po 1944 r. obiekt był zajmowany przez różne instytucje, m. in. jako biurowiec Przedsiębiorstwa Budowlanego w Krasnymstawie. Przechodził kilkukrotne remonty podczas których został częściowo przekształcony. W 1996 r. wyłączono go z użytkowania.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Na początku XXI wieku dworek został wystawiony na sprzedaż, ale nie znalazł się chętny, który zechciałby przywrócić pierwotny charakter zabytkowi. Działania takie podjął więc sam organ właścicielski, czyli Miasto Krasnystaw. W efekcie obiekt został poddany remontowi konserwatorskiemu w postaci zadania „Rewitalizacja starościńskiego zespołu dworsko-folwarcznego wraz z historycznym parkiem w Krasnymstawie” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Uroczyste otwarcie inwestycji odbyło się 18 października 2015 r. Obecnie budynek stanowi siedzibę Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie, zaś otoczenie obiektu (ogród, plac zabaw, siłownia) jest w pełni dostępne dla mieszkańców i nie tylko.