Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Obiekt został wzniesiony w latach 60-tych XIX w.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Jest to budynek sytuowany na rzucie prostokąta, murowany i otynkowany, z czterospadowym dachem pokrytym blachą. Na parterze, mieściła się podparta czterema filarami dawna sala modlitw poprzedzona od frontu przedsionkiem, na piętrze zaś znajdowało się pomieszczenie dla kobiet.

Dawna Synagoga w Kolbuszowej. Fot. BW.

Dawna Synagoga w Kolbuszowej. Fot. BW.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Bożnica służyła społeczności  żydowskiej nieprzerwanie do września 1939 r. W czasie niemieckiej okupacji miasta obiekt znalazł się na terenie getta i pełnił funkcję magazynu. Po II wojnie światowej w budynku mieściło się biuro skupu i magazyn Powiatowego Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”.

Dawna Synagoga w Kolbuszowej. Fot. BW.

Od początku swojego powstania w 1956 r. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury im. Juliana Macieja Goslara (obecna nazwa: Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara) zabiegało o przejęcie niszczejącego budynku. W 1959 r. Towarzystwo otrzymało piętro budynku i przeprowadziło remont zdewastowanych pomieszczeń, które zaadaptowano na Muzeum Regionalne Lasowiaków i Rzeszowiaków. Od 1962 r. cały budynek znajdował się w posiadaniu Towarzystwa, które zbierało eksponaty do muzeum, prowadziło  działalność odczytową, wydawniczą oraz organizowało wystawy. W latach 1963-1966 nastąpił remont kapitalny całego obiektu. W 1972 r. Muzeum Regionalne zostało upaństwowione i przekształcone w Muzeum Kultury Ludowej.

Dawna Synagoga w Kolbuszowej. Fot. BW.

W 2008 r. budynek dawnej synagogi został przejęty przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, obiekt został zamknięty i niszczał. W 2014 r. w rezultacie kilkuletnich starań członków Regionalnego Towarzystwa Kultury im. Juliana Macieja Goslara, regionalistów oraz bibliotekarzy, Gmina Kolbuszowa kupiła obiekt od Fundacji. Rok później, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Kolbuszowej, budynek został przekazany Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej.

Dawna Synagoga w Kolbuszowej. Fot. BW.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Dziś w gruntownie odnowionym budynku byłego Muzeum (dawnej Synagogi) mieści się Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej. W wyniku trwającego w latach 2016-2018 remontu obiekt wraz z otoczeniem  gruntownie zmodernizowano oraz dostosowano do potrzeb Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej, który otwarto dnia 30 stycznia 2019 r.

Dawna Synagoga w Kolbuszowej. Fot. BW.

W jego siedzibie znajdują się: galeria miejska gromadząca prace malarskie z Międzynarodowych Plenerów Malarsko-Rzeźbiarskich organizowanych od 2001 r. w Kolbuszowej, sale ekspozycyjne, w których organizowane są: wystawy poświęcone historii Kolbuszowej i regionu, koncerty, wykłady konferencje, projekcje filmów, wernisaże malarstwa, spotkania autorskie. W budynku znajduje się także magazyn zbiorów regionalnych.

Krokodyl obok dawnej Synagogi w Kolbuszowej. Fot. BW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj