Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Otwarty w 1915 roku.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz znajduje się przy drodze z Kowalowej do Lubczy. Ma kształt wielokąta o powierzchni 366 m². Za jego projekt odpowiada Heinrich Scholz. Ogrodzenie składa się z drewnianych desek, które są połączone w miejscach betonowych słupków. Największym pomnikiem stojącym w centralnej części jest betonowy wysoki krzyż łaciński na kwadratowym cokole. Na grobach znajdują się pomniki z listowymi krzyżami żeliwnymi: łacińskimi i lotaryńskimi.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz wojenny nr 168 w Kowalowej jest jednym z ponad czterystu zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Cmentarz ten należy do VI Okręgu Cmentarnego Tarnów. Na cmentarzu pochowano stu czterdziestu trzech żołnierzy w sześciu grobach zbiorowych oraz siedemdziesięciu pięciu pojedynczych poległych. Wśród nich osiemdziesięciu czterech pochodzi z armii austriacko-węgierskiej m.in. z 12 Pułk Piechoty Austro-Węgier, 17 Pułk Piechoty Austro-Węgier. Pięćdziesięciu dziewięciu żołnierzy pochodzi z armii rosyjskich.
Daty śmierci żołnierzy spoczywających na tym cmentarzu należą do przedziałów 13–19 grudnia 1914 roku oraz 3–4 maja 1915 roku.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz przechodził remont w 2005 roku. Sporo nagrobków jest przechylone, szczególnie w okolicach osuwiska. Ogrodzenie miejscami nie występuje. Jeden z krzyży został zniszczony i obecnie leży w częściach na nagrobku.