Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Przełom XVIII-XIX wieku.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Okazały dwór oraz zespół budowli usytuowane są w Skołyszynie, w przysiółku Lisówek (w pobliżu granicy z Siepietnicą), przy drodze krajowej 28.
Obiektem zarządzało wielu właścicieli, w tym m.in. Józef Wodzicki, Jan Górski, Prosper Zborowski, Karol Klobassa (wspólnik Ignacego Łukasiewicza, w tworzeniu zrębów przemysłu naftowego na Podkarpaciu), Stanisława Klobassa, rody Czyszczanów i Brykczyńskich.
W 1950 roku na terenie dworskim utworzono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, która zakończyła swoją działalność w latach 90. XX wieku.
Cały zespół dworski ulokowany jest po dwóch stronach drogi. Obecnie w jednej części, w której przed wieloma laty usytuowana była się stodoła i stajnia, znajduje się charakterystyczny silos, w pobliżu którego wyrabiane są materiały betoniarskie.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
W przetrwałych do dziś murowanych budynkach mieściły się:
- dwór przebudowany na gorzelnię dworską (datowane na lata 1775-1825),
- dawny folwark: cylindryczna baszta, oficyna dworska, stajnie i stodoły dworskie (z pocz. XIX w.). Obiekty te od lat 50-tych XX w. użytkowane były przez Spółdzielnię Produkcyjną.
O tym, że miejsce to tętniło życiem i było siedzibą dobrze zarządzających właścicieli, jak też ich służby, świadczą zagospodarowane obszerne, jak na tak małą miejscowość okazałe budowle, wyko-nane z trwałych (jak na tamte lata) materiałów, z ciekawymi zdobieniami architektonicznymi i po-mysłowymi rozwiązaniami, służące wygodnemu użytkowaniu.
Warto, by „ostatnie tchnienie” tych okazałych historycznych budowli, nawiązujące do bogatej i cie-kawej historii Skołyszyna, zostało uwiecznione dla kolejnych pokoleń, poprzez umieszczenie ich w katalogu „gminnych cudów regiony”. To ostatnie chwile na zachęcenie historyków czy odkrywców i pasjonatów historii, aby to co działo się tutaj przed wieloma laty, zostało na nowo odkryte i udo-kumentowane dla przyszłych pokoleń. Budowle te skrywają wiele ciekawych zagadek nawiązują-cych do ważnych wydarzeń w regionie, w Polsce, ale także i na świecie, kiedy to badano pokłady wydobytej ropy naftowej oraz wykorzystywano ją w życiu codziennym, przemyśle oraz medycynie.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Obecnie zaniedbane obiekty popadają w ruinę, a nieuregulowane sprawy spadkowe właścicieli niekorzystnie wpływają na stan budynków, które z roku na rok ulegają znacznemu rozpadowi i niszczeniu. Ciekawie wybudowana baszta straciła w ostatnim czasie dach, który spadł do środka. Stropy dworskiej oficyny również rozsypują się, a nieremontowane drewniane krużganki ulegają zniszczeniu przez korniki i niesprzyjające warunki pogodowe.
Dane identyfikacyjne
Województwo: Podkarpackie
Powiat: Jasielski
Gmina: Skołyszyn