Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Grupa figur wzniesiona została w 1840 r.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Zespół składa się z pięciu kamiennych figur: centralnej postaci Chrystusa Miłosiernego wspartego na krzyżu oraz czterech towarzyszących mu rzeźb – Matki Boskiej Bolesnej, św. Jana Ewangelisty, św. Piotra i św. Pawła.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Zespół rzeźb wzniesiony w 1840 roku przy ul. Tuchowskiej, fundacji Wincentego i Wiktorii Ciomborów, wpisuje się w historię sakralnego rzeźbiarstwa regionu tarnowskiego, stanowiąc niezwykły przykład ludowej twórczości kamieniarskiej XIX wieku.
Centralna figura Chrystusa Miłosiernego, wsparta na krzyżu i ustawiona na wysokim, dwukondygnacyjnym postumencie zdobionym płaskorzeźbą Serca Najświętszej Marii Panny, tworzy unikatowe w skali regionu miejsce kultu. Rzeźby towarzyszące, w tym postaci Matki Boskiej Bolesnej oraz św. Jana Ewangelisty, umieszczono na niższych kolumnach, a świętych Piotra i Pawła na niskich podstawach, co tworzy wyważoną, hierarchiczną kompozycję o głębokiej symbolice religijnej.
Autorem kompozycji może być ktoś z rodziny Ciomborów będący kamieniarzem, wzg. Kasper Jękot kamieniarz co podkreśla lokalny charakter kompozycji, będącej świadectwem dawnych umiejętności i religijnej wrażliwości fundatorów oraz rzemieślników.
Zespół figur nie został dotychczas objęty ochroną prawa przez wpis do rejestru zabytków.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Pomimo upływu czasu, zespół ten zachowuje wyjątkowe wartości artystyczne, estetyczne i zabytkowe

Dane identyfikacyjne

Województwo: Małopolska

Powiat: Tarnów

Gmina: Ryglice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj