Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz otworzony w 1915 roku.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz znajduje się w zachodniej części wsi. Jego powierzchnia wynosi 421m2. Został on zaprojektowany na planie prostokąta przez Heinricha Scholza. Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie krzyży lotaryńskich z płaskich, krzyży łacińskich z glorią na skrzyżowaniu ramion z płaskich, krzyża lotaryńskiego, czy krzyża łacińskiego z motywem miecza. Pierwotnie ogrodzony był drewnianym płotem, który później został zastąpiony przez żywopłot z głogu i dzikiego bzu.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Cmentarz wojenny nr 166 w Zalasowej należy do grona ponad czterystu zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Cmentarz ten należy do VI Okręgu Cmentarnego Tarnów. Na cmentarzu pochowano stu sześćdziesięciu dziewięciu żołnierzy. Leży tu stu czterdziestu dwóch żołnierzy armii austriacko-węgierskiej z HIR 32. Dez, FJB 31. Stanisławów oraz dwudziestu siedmiu żołnierzy armii rosyjskiej z IR 279. włochowski z 70. Rez. DP. Wśród nich pochowany jest jeden chorąży oraz dwóch podoficerów. Daty śmierci osób pochowanych to od 3 do 10 maja 1915 roku.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

W 2002 roku zakończył się remont kapitalny cmentarza. Żywopłot ogradzający cmentarz jest przystrzyżony i zadbany. Większość pomników jest w dobrym stanie, choć zdarzają uszkodzone.

Dane identyfikacyjne

Województwo: Małopolskie

Powiat: Tarnów

Gmina: Ryglice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj