Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Oddanie do użytku parku po renowacji – 2024 r. Pierwotny wygląd parku datuje się na przełom XIX i XX w.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Nowo powstały teren rekreacyjny zajmuje powierzchnię 6,9 hektara. Park służy mieszkańcom oraz odwiedzającym ten teren turystom, jako miejsce wypoczynku, rekreacji oraz spotkań, celem aktywnego i miłego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, jak też podnoszeniu atrakcyjności turystycznej gminy Skołyszyn. Na otwartej przestrzeni znajdują się ciekawe elementy architektury, m.in. utwardzone ścieżki spacerowe i rowerowe, plac zabaw, strefa sensoryczna i zabaw, pomosty z akwenami, ławeczki. Na jednej z nich usadowiona jest podobizna pierwszego założyciela.

Park spełnia funkcje edukacyjne, wypoczynkowe, rozrywkowe, rekreacyjne, sportowe i kulturalne.

Końcowy efekt parku robi bardzo pozytywne wrażenie, a swoim wyglądem przyciąga wielu mieszkańców, jak też turystów chcących ciekawie spędzić czas.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Pierwotnym wygląd oraz założenie parku przypisuje się ówczesnemu właścicielowi tych dóbr – Karolowi Klobassa-Zrenckiemu, ziemianinowi, wspólnikowi Ignacego Łukasiewicza. Wydarzenie to miało miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Wspomniani przemysłowcy stworzyli na tym terenie nową gałąź gospodarki – przemysł naftowy i kopalnictwo, z późniejszym przemysłem gazowniczym. Założyciel Klobassa uzyskane ze spółki naftowej dochody inwestował w rozbudowę pałacu renesansowo-barokowego, dawnego parku oraz upiększenie terenu, w tym również stawów podworskich. Różne gatunki rośli, w tym także egzotyczne, sprowadzał z wielu stron świata.

Podczas II wojny światowej teren uległ zniszczeniu i niestety w kolejnych latach nie był odbudowywany. Miał również na to wpływ brak zainteresowania parkiem ze strony osób zarządzających terenem. Na miejscu skołyszyńskiego pałacu, w latach późniejszych powstał Ośrodek Zdrowia, a w ostatnim czasie, staraniem obecnego Wójta Gminy Skołyszyn Bogusława Kręcisza, powstał Park Turystyki i Kultury.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Bardzo dobry, po renowacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj