Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Grób dragona jest śladem pochodzącym z czasów „potopu szwedzkiego” i związany jest z potyczką, jaka rozegrała się w Korzeniowie (1656), podczas pacyfikacji tutejszych własności. Kamień pomnikowy ustawiony został w 1992 r.

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Grób dragona stanowi właśnie kamień ustawiony na niewielkim pagórku, do którego prowadzą schodki. Znajduje się 2,5 km od głównej drogi w Korzeniowie ( gmina Żyraków, powiat dębicki) od kościoła p.w. św. Anny. Na dużym kamieniu przytwierdzona jest marmurowa tablica z napisem: PAMIĘCI DRAGONA OBROŃCY KORZENIOWA I OKOLIC PRZED NAJEŹDŹCĄ SZWEDZKIM. 1992R. MIESZKAŃCY KORZENIOWA. Obok stoi drewniany krzyż, na którym umieszczono metalową tabliczkę z napisem: „Żołnierzowi Czarnieckiego, namiestnikowi chorągwi dragońskiej, który poległ bohaterską śmiercią w obronie wsi Korzeniów w bitwie ze Szwedami w 1656 roku  z wdzięcznością mieszkańcy Korzeniowa. 1992r.”. Krzyż wskazuje miejsce pochówku dragona. Obelisk oraz ścieżka otoczone są łańcuchem pomalowanym na kolor biało-czerwony.

Grób dragona w Korzeniowie. Fot: A.Wąż

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Najazd na Korzeniów było to prawdopodobnie typowe działanie represyjne ze strony Szwedów, skierowane przeciwko nieposłusznemu dziedzicowi Korzeniowa. Wysłany przez Szwedów oddział rajtarski został zaskoczony przez oddział dragonów podczas palenia wsi. Na pomoc dragonom przybyli tutejsi chłopi uzbrojeni w kosy. Rajtarzy ponieśli znaczne straty i zostali zmuszeni do ucieczki. Podczas potyczki śmiertelnie został ranny dowódca dragonów – Tłocki. Pochowano go na leśnym uroczysku przy rozstaju dróg, a miejsce pochówku oznaczono krzyżem. Uroczysty pogrzeb poległego w nierównej walce oficera odbył się po 344 latach. W ten sposób mieszkańcy Korzeniowa oddali po latach hołd żołnierzowi, który kiedyś ocalił wieś.

Pamięć o dzielnym oficerze dragonów i walecznych chłopskich powstańcach przetrwała do dziś. Badania archeologiczne przeprowadzone przez naukowców z Krakowa potwierdzają historię przekazywaną sobie ustnie przez wiele pokoleń. Znaleziono tam dowód w postaci szkieletu oraz szczątki kilku krzyży ustawianych tam przez wdzięcznych potomków mieszkańców Korzeniowa, w których obronie zginął dowódca dragonów-Tłocki.

Grób dragona w Korzeniowie. Fot: A.Wąż

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Obok kościoła w Korzeniowie, przy drodze wiodącej w stronę cmentarza, znajduje się oryginalny drogowskaz w postaci wyciętego z blachy jeźdźca z napiętym łukiem. Grot strzały wskazuje kierunek, a napis pod spodem objaśnia „DO GROBU DRAGONA”. Idąc spacerem piaszczystą drogą, wijącą się wśród sosnowych młodników, w kierunku wskazanym strzałą jeźdźca, po około trzydziestu minutach dojść można do małej polanki, na której krzyżują się leśne drogi. Tuż za nią, po prawej stronie, na wzgórku porośniętym młodą dębiną, nad którą górują wyniosłe sosny, posadowione są dwa kamienie i krzyż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj