Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz powstał w 1656-1657 roku, uporządkowano go w XX wieku podczas poszerzania drogi.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Cmentarz położony jest na niewielkim pagórku niemal naprzeciwko kościoła p.w. św. Anny w Korzeniowie, w gminie Żyraków, powiat Dębica. Ma kształt prostokąta, jest ogrodzony. Przed cmentarzem stoi tablica z napisem: Cmentarz Historyczny powstały w latach 1656-1657 z Najazdu Szwedzkiego pomordowanych matek i dzieci oraz żołnierzy Czarneckiego poległych w obronie Korzeniowa. Na terenie cmentarza znajduje się kapliczka, która stoi w miejscu złożenia prochów pomordowanych. Kapliczka jest murowana, ale przebudowano ją kilka lat temu. Zwieńczona dachem czworobocznym i pokryta gontem. Odnowienie kapliczki doszło do skutku staraniem Karola Ortyla w pracach pomagali także inni parafianie.
Na tym cmentarzu znajduje się granitowy grobowiec z wygrawerowanymi nazwiskami -Szerauc Leopold (*18.VI 1883 + 23 IV1943), Jerzy syn (* 27 I 1922 + 11 VI 1982 w Montresor). Są to ostatni właściciele dworku w Korzeniowie.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Korzeniów to duża wieś nieopodal Przecławia, leżąca pomiędzy Wisłoką i dużym kompleksem leśnym. Na terenie wsi do dziś istnieją ślady po dramatycznych wydarzeniach XVII w. To „Babi mór”- cmentarz ofiar najazdu wojsk szwedzkich i Rakoczego z lat 1656–1957.
Zostali tu pochowani polegli podczas potyczki z chorągwią dragońską rajtarzy szwedzcy. Chorągwią dowodził namiestnik Tłocki, pochowany w lesie (Grób dragona). W rok później w tym samym wspólnym grobie złożono ciała mieszkańców Pustkowa, pomordowanych podczas najazdu Rakoczego. Na mogile usypano kopiec i nazwano go Babi Mór.
Wcześniej w społeczności Korzeniowa żyła przekazywana z pokolenia na pokolenie legenda o rzezi kobiet i dzieci, które skryły się przed Szwedami w zaroślach, na niewielkim pagórku koło wsi. W XX wieku ta legenda znalazła potwierdzenie, gdyż przy poszerzaniu miejscowej drogi, podczas podkopywania położonego w pobliżu kościoła parafialnego pagórka, natrafiono na duże ilości kości ludzkich, w tym także dzieci. Prochy pomordowanych złożono w jednym miejscu, zbudowano na nim kapliczkę, a teren pagórka uporządkowano.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
O to miejsce dbają dziś w dalszym ciągu mieszkańcy Korzeniowa. A cmentarz jest odwiedzany przez turystów, przejeżdżających przez tę miejscowość i zainteresowanych historią Polski oraz historią tego regionu.