Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
Obiekt zbudowano w I połowie XIX w. jako dwór parkowy, klasycystyczny. Przebudowano w końcu w. XIX w okresie eklektyzmu.
Dwór w Czudcu przy ul. Strumykowej, fot. Anna Pszonka
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Pierwotnie był to obiekt parterowy na planie prostokąta, przykryty dachem czterospadowym, z długą kalenicą północ – południe i podcieniem od strony południowej. Wewnątrz dworu znajdowało się szesnaście izb mieszkalnych i pięć innych pomieszczeń, w większości budynek jest podpiwniczony. Budynek jest zlokalizowany w ciekawym parku, latem bogatym w kolekcje kwiatów, krzewów i drzew.
Dwór w Czudcu przy ul. Strumykowej, fot. Anna Pszonka
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Dwór wzniesiony ok. poł. XIX w. w stylu klasycystycznym, rozbudowanym i przebudowanym w k. XIX w. w okresie eklektyzmu. W 2 połowie XIX w. stanowił własność Wasilewskich a następnie Uznańskich. Do 1944 r. był własnością spadkobierców Wasilewskich, a ostatnimi właścicielami byli Wiktorowie. Po II wojnie światowej dwór zamieszkiwali repatrianci ze wschodu. W 1956 r. zespół został przejęty przez Skarb Państwa.
Na terenie parku znajduje się kapliczka pw. św. Jana Nepomucena pochodząca zapewne z 2 połowy XIX w.
Kapliczka św. Jana Nepomucena w parku, fot. Leszek Drzał
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
Dwór w bardzo złym stanie technicznym został kupiony przez osobę prywatną w 2000 r. Od tego czasu prowadzony jest pod nadzorem konserwatora zabytków gruntowny remont obiektu.
Dwór w Czudcu przy ul. Strumykowej, fot. Anna Pszonka
Dane identyfikacyjne
Województwo: podkarpackie
Powiat: strzyżowski
Gmina: Czudec