Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

Jest drugą wybudowaną w tym miejscu; pierwsza drewniana, spłonęła w wielkim pożarze Czudca 5 kwietnia 1751 r. Odbudowana przy znaczącym wsparciu finansowym dziedzica miasta Czudca Wojciecha Grabieńskiego, w trzeciej ćwierci XVIII wieku – po 1754 r.

Dawna synagoga w Czudcu, obecnie siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej, fot. Leszek Drzał

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Synagogę wyremontowano i zaadaptowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury w latach 1969-1972 według projektu inż. Czesława Białego. Salę modlitw na parterze od wschodu, podzielono płytą na dwie kondygnacje, parter zaś podzielono na mniejsze pomieszczenia. Zachowano zewnętrzną bryłę budowli, prostokątne okna, zamknięte półkoliście blendami nadokiennymi, w parterze od południa. Drewniane drzwi klepkowe, wejściowe do synagogi.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Do 1939 r. synagoga służyła Żydom jako dom modlitwy, w jej sąsiedztwie znajdował się cmentarz żydowski oraz mykwa. W czasie okupacji hitlerowskiej Żydzi z Czudca zostali wywiezieni do getta w Rzeszowie. W budynku mieścił się, magazyn zbożowy, sala zabaw, później kino. Niewłaściwe użytkowanie zniszczyło piękną polichromię synagogi. Nie odtworzono jej, ze względu na znaczne zniszczenia i wysokie koszty odnowień.

Widok na synagogę w Czudcu i fragment kościoła, fot. Leszek Drzał

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Od 1973 roku w synagodze funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna.

Dane identyfikacyjne

Województwo: podkarpackie

Powiat: strzyżowski

Gmina: Czudec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj