Budynek główny. Fot. Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0 pl

To największa placówka onkologiczna w Polsce, wywodząca się z Instytutu Radowego, który powstał z inicjatywy wielkiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie.

Kompleks budynków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego znajduje się na warszawskim Ursynowie. Do 2020 r. znany był pod krótszą nazwą: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Patronka placówki jest nieprzypadkowa, bowiem centrum wywodzi się z Instytutu Radowego, który powstał przy ul. Wawelskiej w Warszawie w 1932 r. z inicjatywy uczonej. Noblista ofiarowała placówce gram radu, co stało się podstawą rozpoczęcia działalności instytutu. Pierwszym dyrektorem była w nim Bronisława Dłuska, siostra Marii. Wkrótce jednak nastąpiły trudne lata i w czasie II wojny światowej polscy lekarze ukrywali rad, by nie dostał się w ręce Niemców.
Po wojnie instytut wznowił działalność w 1947 r. Początkowo utworzono pracownię radiologiczną i trzy działy: radioterapii, patologii i chirurgii. W 1951 r. scalono placówki z Warszawy, Krakowa i Gliwic w jeden instytut. W 1972 r. podjęto decyzję o budowie placówki dostosowanej do najnowocześniejszych metod leczenia chorób nowotworowych przy obecnej ul. Roentgena. Pierwsze pomieszczenia oddano do użytku w 1984 r. Obecnie to największa placówka onkologiczna w Polsce z siedzibą w Warszawie i oddziałami w Krakowie i Gliwicach.

Adres: ul. Roentgena 5.

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie. Fot. InstytutOnkologiiWAWA2020 CC BY-SA 4.0
Wejście główne. Fot. InstytutOnkologiiWAWA2020 CC BY-SA 4.0
Centrum Profilaktyki Nowotworów. Fot. InstytutOnkologiiWAWA2020 CC BY-SA 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj