- Czas powstania
2011r. - Opis cech fizycznych wprowadzanego Gminnego Cudu Regionu
Pomnik jest wykonany z brązu, waży ok 300 kg. Znajduje się w centrum Jaworza tuż przy głównej drodze – ul. Zdrojowej, obok parku Zdrojowego. - Opis kontekstów historycznych
W 1862 roku, dzięki zaangażowaniu trzeciego z kolei z rodu Saint Genoisd’Anneaucourt hrabiego Maurycego Jana Nepomucena, Jaworze stało się uzdrowiskiem, gdzie leczono żętycą i kąpielami borowinowymi. Maurycy Saint Genois podniósł Jaworze do rangi pierwszego uzdrowiska w Beskidzie Śląskim i taki status miejscowości uzdrowiskowej Jaworze utrzymało do roku 1906.
Ten zaangażowany filantrop zdecydował się przystosować własną siedzibę i oficyny zamkowe do celów uzdrowiskowych, wybudował dom zdrojowy, restaurację zdrojową i kilka budynków uzdrowiskowych oraz urządził park kuracyjny w imię tego, aby lokalni mieszkańcy mieli pracę i zbyt na wytwarzane produkty rolne. W uznaniu zasług mieszkańcy gminy ufundowali i odsłonili w centralnym punkcie miejscowości pomnik – ławeczkę z siedzącą postacią hrabiego. Pomnik-ławeczka w Jaworzu jest wyjątkowy, również wykonawca miał niełatwe zadanie, bo większość portretów hrabiego pochodzi z okresu, gdy był on już starszą osobą. Tymczasem hrabia na ławeczce wygląda na osobę w wieku ok. 40 lat.
Przed wejściem na jedną z alejek Parku Zdrojowego wszystkich wita siedzący na ławeczce hrabia Maurycy Saint Genois – twórca uzdrowiska. Tuż za ławeczką znajduje się wybudowana przez niego Willa Sanitas. Budynek w okresie funkcjonowania uzdrowiska pełnił rolę sanatorium. Można sobie przysiąść na ławeczce i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Tuż za ławeczką znajduje się wybudowana przez niego Willa Sanitas. Budynek w okresie funkcjonowania uzdrowiska pełnił rolę sanatorium. Można sobie przysiąść na ławeczce i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
województwo: śląskie
gmina:Jaworze