Do dziś powstają książki o niezwykłym uczuciu Marysieńki i Jana III Sobieskiego. Współcześnie królewska para doczekała się także pomnika w Wilanowie.

Maria Kazimiera de La Grange d’Arquien, zwana powszechnie Marysieńką, przybyła do Polski w połowie XVII w. jako dama dworu Ludwiki Marii Gonzagi, żony króla Władysława IV Wazy. Na dworze królewskim poznała późniejszego męża i króla Polski – Jana Sobieskiego. Już w XVII w. para uchodziła za wyjątkowo kochające się małżeństwo, a do historii epistolografii przeszła ich obfita korespondencja i listy miłosne, głównie z lat 1665-1683. Królewska para pisała je podczas podróży i wypraw wojennych, choćby w czasie odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. To nie tylko prywatna korespondencja, ale zgodnie z etykietą i wymogami epoki opis wydarzeń i tematów dyskutowanych wówczas na królewskim dworze. Współcześnie pamiętane są wielkie zwycięstwa Jana III, ale także relacja z Marysieńką i często podkreśla się ich szczególną więź.
Rzeźba „Pierwszy Obywatel Wilanowa” przedstawiająca siedzącego Jana III Sobieskiego ze stojącą obok Marysieńką autorstwa Edwarda Jelińskiego powstała w 1997 r. Dwa lata później pomnik ustawiono w pobliżu skrzyżowania al. Wilanowskiej z ul. Przyczółkową, jednak po modernizacji tego terenu, powstaniu osiedla mieszkaniowego i wytyczeniu pasa zieleni na przedłużeniu dawnej osi widokowej z pałacu wilanowskiego, pomnik znalazł miejsce w między jezdniami ul. Oś Królewska w pobliżu ul. Sarmackiej. Sama Oś Królewska jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych, a pomnik stoi w ten sposób w centrum układu założenia urbanistycznego jakim jest Miasteczko Wilanów.

Adres: ul. Oś Królewska róg ul. Sarmackiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj