Rezerwat został utworzony Zarządzeniem Ministra Leśnictwa z dnia 20 marca 1956 r. w celu zachowania ze względów naukowych naturalnego środowiska chronionego gatunku rośliny wodnej-orzecha wodnego.
Głównym zadaniem w zakresie ochrony rezerwatu jest utrzymanie właściwych stosunków wodnych w zbiorniku i jego otoczeniu dla zachowania optymalnych warunków do rozwoju kotewki orzecha wodnego.
Pod względem geograficznym teren rezerwatu położony jest w północno-wschodniej części Kotliny Sandomierskiej kontaktowej miedzy Równiną Rozwadowską i Doliną Sanu. Odległość między Radomyślem (siedzibą gminy), a rezerwatem wynosi ok. 7 km.
Rezerwat „Pniów ” – rezerwat florystyczny roślin zielonych o dominującym, wodnym typie środowiska, częściowy, o powierzchni 4,15 ha, położony jest na terenie wsi Pniów. Obejmuje fragment starorzecza Sanu.
Nasiona kotewki zawierają dużą ilość skrobi i są jadalne. W czasach wczesnohistorycznych mielono je na mąkę. Kolczaste orzechy kotewki stosowano w średniowieczu w celu ochrony przed złodziejami, rozsypując je wokół zabudowań, a także na polu bitwy dla powstrzymania konnicy nieprzyjaciela. Nazwa rodzaju Trapa nawiązuje do kształtu owoców; w średniowiecznej łacinie caldtra-pa oznaczała czteroramienną kotwiczkę.
Województwo: Podkarpackie
Gmina: Radomyśl nad Sanem