1903 rok.
Wola Mielecka to miejscowość należąca do gminy Mielec. Tu w roku urodził się Józef Maksymilian Ossoliński, fundator biblioteki Ossolińskich.
W tej miejscowości znajduje się okazała murowana kaplica p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się pośrodku najstarszej części Woli Mieleckiej. Kaplica wzniesiona została staraniem mieszkańców w roku 1903 z wyraźnym przeznaczeniem, jak wskazuje na to jej wygląd miniaturowego kościoła. W roku następnym biskup tarnowski Leon Wałęga wydał przywilej na odprawianie w niej Mszy św. Na wieżyczce zawieszono dzwon, aby trzy razy dziennie głosił chwałę Królowej Niebios Maryi. Został on zarekwirowany i wywieziony przez Niemców w czasie II wojny światowej, do dziś nie został odzyskany. Zastępuje go teraz mała sygnaturka założona zaraz po II wojnie światowej.
Fundamenty i mury kaplicy są z cegły, tynkowane gładko, malowane emulsją. Zamknięta trójbocznie z kwadratową wieżą od frontu podzieloną gzymsami na trzy kondygnacje. Dach kaplicy i wieży pokryty jest blachą, całość terenu wokół kaplicy otacza żelazny płotek.
Nad głównym wejściem do kaplicy znajduje się inskrypcja „19 M 03″, co oznacza, że w tym właśnie roku została wybudowana. Nad inskrypcją umieszczono oszkloną kapliczkę, w której znajduje się krzyż z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego. Wewnątrz widoczny jest ołtarzyk z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pod nim wymienny wizerunek Matki Boskiej Bolesnej. Obrazy zostały malowane przez Garlewicza z Mielca, oba z czasu budowy kaplicy. W gablotce widnieje reprodukcja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, pamiątka po peregrynacji obrazu w tysiąclecie chrztu Polski.
Dawniej Wola Mielecka należała do parafii Książnice, a w każdą niedzielę w tej kaplicy odprawiano Mszę św. Funkcję mszalną kaplica pełniła z racji oddalenia miejscowości od macierzystego kościoła w Książnicach Tak trwało do 3 maja 1961 roku, kiedy to decyzją biskupa Karola Pękali, Wola Mielecka została przyłączona do parafii p.w. św. Mateusza w Mielcu. W święto Matki Boskiej Zielnej przy kaplicy odbywały się nawet odpusty.
Do 2008 roku obok kaplicy znajdowała się mogiła o granitowym wystroju, w której – zgodnie z inskrypcją – pochowani byli Władysław Krawiec i jego syn Jan, którzy zginęli od kul w trakcie przetaczania się przez wieś frontu w roku 1944. W 2008 roku szczątki przeniesiono do rodzinnego grobowca na cmentarz komunalny w Mielcu.
Województwo: podkarpackie
Gmina: Mielec- wiejska