Czas powstania:
nieznany
Opis cech fizycznych:
Kamienna figura świętego Floriana przedstawionego w stroju rzymskiego żołnierza, stojącego w lekkim kontrapoście, patrzącego przed siebie. Święty w prawej ręce trzyma skopek z którego wodą oblewa płonący budynek. Lewą ręką podtrzymuje wysoką chorągiew zwieńczoną metalowym krzyżem. Rzeźba malowana. Pozostałości łuszczącej się farby.
Opis kontekstów historycznych:
Figura św. Floriana pierwotnie znajdowała się na siewierskim rynku i podobnież jak kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena ogrodzona była niskim, żelaznym płotkiem. W latach 40. XX w. została przeniesiona na teren przy kościele św. Macieja Apostoła w Siewierzu znajdującego się w pobliżu rynku.
W religijności św. Florian jest patronem chroniącym od pożaru, powodzi i sztormów. Uznawany jest za opiekuna osób zawodowo związanych z ogniem: strażaków, hutników, piekarzy, garncarzy oraz kominiarzy.
Święty Florian najczęściej przedstawiany jest jako rzymski żołnierz ubrany w tunikę, napierśnik i hełm. Jego atrybutami są: naczynie z wodą (skopek, dzban) z którego leje wodę na płonący dach, dom lub kościół. W ręku trzyma chorągiew zwieńczoną krzyżem. Czasem przedstawiany jest z młyńskim kołem na szyi, mieczem, palmą męczeńską, tarczą bądź orłem.
Dane identyfikacyjne:
województwo śląskie
Gmina Siewierz, Siewierz