Czas powstania – 2021 rok

Opis cech fizycznych

Kamienny obelisk z wykutym krzyżem z napisem oraz tablicą z napisem informującym o wydarzeniu upamiętniającym strajk jasielskich hutników. Obiekt znajduje się na ulicy Czackiego, w pobliżu I Liceum Ogólnokształcącego.

Opis kontekstów historycznych

Obelisk upamiętniający strajk 14 grudnia 1981 r. w jasielskiej hucie szkła na znak protestu przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, został odsłonięty 14 grudnia2021 r., w 40. rocznicę tamtego wydarzenia. Na nim umieszczona sentencja: „Lud jest nosicielem prawdy”, połączona z Krzyżem „Wolność i Solidarność” (polskie odznaczenie cywilne nadawane działaczom opozycji z lat 1956-1989). Słowa sentencji pochodzą z „Etyki Solidarności” ks. Józefa Tischnera. Pomnik odsłonili: założyciel i przewodniczący „Solidarności” w jasielskiej hucie, przywódca ówczesnego strajku, grawer Jan Hap oraz działacz Rolniczej Solidarności Stanisław Dominik. Poświęcenia dokonał ks. Tadeusz Paszek, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Jaśle.Autorem obelisku jest artysta Stanisław Samborski.Huta Szkła była jedynym zakładem pracy w Jaśle, gdzie strajkiem zareagowano na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

Podczas uroczystego odsłonięcia pomnika wypowiadał się Starosta jasielski Adam Pawluś, który był więziony w stanie wojennym, przypomniał wydarzenia sprzed 40 lat. Głos zabierał również Stanisław Koczwara ze Stowarzyszenia Solidarni, w 1981 r. był kierownikiem produkcji w hucie. W tym dniu wspominał też Jan Hap przytaczając słowa: „Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem. Ten obelisk będzie potomnym przypominał, że w Jaśle był zakład pracy, który odważył się zaprotestować i nie poddał się komunie”.

W dniu odsłonięcia minutą ciszy uczczono ofiary stanu wojennego oraz zmarłych uczestników strajku w jasielskiej hucie.Przed obeliskiem złożono kwiaty i zapalono znicze.W kościele św. Stanisława BM mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego przewodniczył ks. dziekan Zbigniew Irzyk, w asyście ks. Tadeusza Paszka oraz o. Artura Zajchowskiego.

Województwo Podkarpackie

Gmina Jasło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj