1870 rok.
Kapliczka w Podleszanach znajduje się na początku starszej części wsi przy drodze z Woli Mieleckiej do Przecławia. Jest to drewniana, szalowana budowla, zbudowana na rzucie prostokąta, zamknięta trójbocznie i przykryta dwuspadowym dachem. Jest zaliczana do najładniejszych przykładów małej architektury sakralnej w gminie Mielec. Wybudowana została w latach 70-tych XIX wieku, a za jej fundatora uznaje się Tomasza Miodunkę, cenionego w tych czasach mieszkańca tej miejscowości. Kapliczka ta od samego początku była dla mieszkańców Podleszan miejscem wspólnej modlitwy.
Do rejestru zabytków województwa podkarpackiego została wpisana 12.10.2009. W 2011 roku została odnowiona przy dofinansowaniu ze środków unijnych. Obiekt ten jest ostatnią kapliczką typu domkowego na terenie gminy Mielec i jedną z nielicznych takich w okolicy. W tym typie kapliczki na przedzie zwykle znajdują się drzwi, na ścianach bocznych zaś okna. Kapliczka przypomina dom.
W niedalekiej odległości znajduje się kapliczka murowana, a wewnątrz niej figura św. Wincentego z dziećmi. Ta kapliczka wśród kategorii polskich kapliczek przydrożnych to także kapliczka domkowa, ale murowana. Kapliczki tego typu zbudowane są w formie małych domków, miniaturowych kościołów lub cerkiewek. Wznoszone na planie kwadratu lub prostokąta. Mają dachy dwuspadowe lub brogowe zwieńczone sterczynami, krzyżami a czasem wieżyczkami. Większość kapliczek domkowych ma drzwi wejściowe, często oszklone.
Województwo: podkarpackie
Gmina: Mielec-wiejska