Połowa XIX wieku.
Przy ulicy Weneckiej w Przecławiu stoi drewniana kryta gontem kapliczka . Postawiona została w połowie XIX wieku. Wewnątrz kapliczki znajduje się obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Ukazuje on młodzieńczą Maryję bez Dzieciątka w białej sukni i błękitnym płaszczu, na tle nieba, stojącą na półksiężycu i kuli ziemskiej, oplecionej wężem z świetlistą koroną z gwiazd. Autorem obrazu jest Wiktor Władysław Puszczyński, malarz-powstaniec styczniowy, którego nagrobek można odnaleźć na przecławskim cmentarzu. Jego dziełem jest również wykonana po roku 1863 polichromia kościoła w Zgórsku oraz malowidła w zamku przecławskim, prawdopodobnie także obraz św. Józefa w przecławskim kościele.
W 1997 roku staraniem mieszkańców Przecławia w miejsce starej kapliczki postawiono nową, zbudowaną na wzór poprzedniej. Do dnia dzisiejszego kapliczką opiekują się mieszkańcy miasteczka.
Legenda głosi, że pierwszą kapliczkę ufundował szlachcic Jaworski, któremu w nocy przyśniła się Matka Boża, obiecując przyszłemu fundatorowi, ojcu sześciorga martwo urodzonych dzieci, że od tej pory wszystkie dzieci urodzą się żywe. Jak podaje legenda tak też się stało.
Kapliczka ta reprezentuje typ kapliczki domkowej drewnianej. Kapliczki tego typu zbudowane są w formie małych domków, miniaturowych kościołów lub cerkiewek. Wznoszone na planie kwadratu lub prostokąta. Mają dachy dwuspadowe lub brogowe zwieńczone sterczynami, krzyżami, a czasem wieżyczkami. Większość kapliczek domkowych ma drzwi wejściowe, często oszklone.
Województwo: podkarpackie
Gmina: Przecław