Czas powstania – 2000 rok.
Opis cech fizycznych
Obiekt usytuowany w centrum miejscowości Czermna, na wzniesieniu, poniżej Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W centralnej części pomnika widnieje napis:
„POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY
ŻOŁNIERZOM 5 PUŁKU STRZELCÓW
PODHALAŃSKICH ARMII KRAJOWEJ
OFIAROM PACYFIKACJI CZERMNEJ
– MIESZKAŃCY CZERMNEJ – 27.08.2000”
Opis kontekstów historycznych
Pomnik znajduje się w okolicy czermneńskiego kościoła, który był również niemym świadkiem tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Został odsłonięty dzień po konsekracji nowego kościoła. Upamiętnia on bohaterów z V Pułku Strzelców Podhalańskich, a także cywilne ofiary pacyfikacji wsi, która miała miejsce w Wigilię 1944 roku; m.in. miejscowych ukrywających rodziny narodowości żydowskiej – Szutkowskich, Owców, Garbulińskich, ofiary hitlerowskiego reżimu, Janigów, Kaczków, czy Jana Datę zamordowanego w Oświęcimiu.
Z uwagi na nieubłagalnie mijający czas, Pomnik jest świadkiem okrutnych lat wojny i pamięci o tych miejscowych, którzy niewinnie oddali swe życie.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przy pomniku wspominani są polegli poprzez przytaczanie ich nazwisk. Mieszkańcy Gminy Szerzyny składają kwiat i palą znicze pamięci. Obiekt jest ozdabiany narodowymi symbolami, flagami i kwiatami w kolorze biało-czerwonym.
Bibliografia:
GCKiCz – „Miejsca Pamięci Narodowej na terenie Gminy Szerzyny”, Szerzyny 2019
Relacja ustana Adolfa Małka, naczelnika Gminy Szerzyny, w latach 70. XX wieku,
Relacja ustana Michała Mazura, historyka pochodzącego z Czermnej.
Województwo: Małopolskie
Gmina: Szerzyny