Koniecpolski rynek jest placem o stosunkowo dużej powierzchni, podzielonym na kilka stref publicznych. W ciągu XX w. nie uległ znaczącym zmianom przestrzennym, a jego pierzeje pozostają zabudowane od początku XIX w. (budynki jedno- i dwukondygnacyjne). Po 1989 dokonano nielicznych uzupełnień urbanistycznych o harmonijnej skali dostosowanej do otoczenia. Większość budynków powstała po pożarze miasta w 1879 (przetrwał jeden dom XVIII-wieczny). W północno-wschodnim narożniku usytuowany jest kościół Świętej Trójcy, nieco cofnięty w głąb działki.
W 2003 r. w centrum placu ustawiono pomnik z okazji 560. rocznicy nadania Koniecpolowi praw miejskich. Oprócz niego mała architektura rynku to ławki, stoliki do gry w szachy i zegar słoneczny.
Na koniecpolskim rynku znajduje się odrestaurowany w 2003 r. pomnik z napisem „BOHATEROM KONIECPOLA, KTÓRZY WALCZYLI I GINĘLI ZA WOLNĄ POLSKĘ”. Odsłonięty został 18. maja 2003 r. z okazji 560-lecia nadania praw miejskich Koniecpolowi. Inną atrakcją rynku jest Chłopiec z łabędziem, którego odlew stanął tu w 2005 roku.

Rynek w Koniecpolu w 1875 r. Żródło: polska-org.pl
Rynek w Koniecpolu w latach 1960-19790. Żródło: polska-org.pl
Rynek w Koniecpolu. Stan obecny.
Cłopiec z łabędźiem
Pomnik na rynku w Koniecpolu.

          Dane identyfikacyjne

Województwo:  śląskie                                                           

Gmina:  Koniecpol                                                                        

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj