Czas powstania Gminnego Cudu Regionu
2015r.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Ostoja Bartna działa w ramach Gospodarstwa Rolnego Miodowy Spichlerz w Kolsku. Znajduje się na terenie częściowo zalesionym, tuż nad rzeką Obrzycą w m. Konotop, zajmując 2,5ha terenu. W Ostoi znajduje się ścieżka z kłodami bartnymi, barć, wiata edukacyjna oraz miejsce wypoczynku z tradycyjną sauną oraz pomieszczeniem do apiterapii.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Pierwsze wzmianki o bartnictwie na terenach Kolska znaleźć można w Słowniku historyczno-geograficznym Ziem Polskich w średniowieczu pod red. Tomasza Jurka: „1494r. komisarze wyznaczeni przez króla Jana Olbrachta, jako króla pol. i zwierzchnika księstwa głog. rozstrzygają spór między Florianem z Żychlina tenut. kopanickim, Abrahamem z Kiebłowa i Mikołajem z Jaromierza a Janem Kotwiczem z Kolska w księstwie głog.: jeziora M.O. i Orchowo Małe mają należeć do wspomn. wyżej tenut. kopanickiego, oraz do Kiebłowskiego i do Jaromirskiego, natomiast jaz znajdujący się między młynem w Kolsku, a jez. Orchowo Małe ma należeć do Jana Kotwicza z Kolska; rybacy [poddani panów pol.] mają prawo łowić na tych jeziorach, przybijać do brzegu nal. do Jana Kotwiczą, tam przebywać, nocować i brać drewno na opał z jego lasów pod warunkiem, że nie uszkodzą barci; podobnie kupcy oraz poddani wspomn. panów pol. stawiający sieci (homines ad sagenas et retia) mają pr. poruszania się po gruntach Jana Kotwiczą z Kolska na tych samych warunkach„.
Miodowy Spichlerz w Kolsku od ponad 20 lat zajmuje się hodowlą pszczół, a od 2015r. również w formie bartnictwa. We współpracy z Nadleśnictwem Sława Śląska przywraca bartnictwo w lubuskich lasach. Dodatkowo w Ostoi prowadzone są warsztaty dla przyszłych adeptów bartnictwa, warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz turystów, którzy na żywo mogą zobaczyć zasiedlone kłody bartne, poznać historię i tradycję bartnictwa w Polsce.