Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Obrzyca stanowi jeden z prawych dopływów środkowej Odry. Za jej początek przyjmuje się wypływ z Jeziora Sławskiego. Długość rzeki to ok. 65km, a jej dorzecze wynosi 1808m2. Rzeka nizinna, często meandrująca o wolnym nurcie i małej głębokości.
Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu
Rozpoczynająca swój bieg w okolicy Lubiatowa (gm. Sława) rzeka dalej kieruje swój leniwy nurt na zachód przepływając przez gm. Kolsko. W okolicach Jesiony wpływa do ostatniego jeziora na szlaku – Jeziora Rudno, zwanego historycznie Orchowym. Następnie kieruje się w stronę niewielkiego miasteczka – Kargowej. Wpada do Odry powyżej Cigacic.
Znajdujący się w gminie Kolsko odcinek Obrzycy stanowi łatwy, ale bardzo malowniczy szlak kajakowy. Płynąc spokojną, meandrującą rzeką można napotkać liczne gatunki ptaków: łabędzie nieme, kaczki krzyżówki, łyski, czaple siwe, zimorodki, czy derkacze, a w okresach migracji także żurawie i gęsi. Brzegi rzeki porastają zróżnicowane gatunki roślinności, takie jak trzcina pospolita, pałka wodna, a także drzewa i krzewy, w tym wierzby, olchy i topole. Wiosną można podziwiać kwitnące grzybienie, żółte kaczeńce i białe gwiazdnice.
Spływ kajakowy można rozpocząć w Lubiatowie bądź Konotopie, a zakończyć na jednym z ośrodków wypoczynkowych nad Jeziorem Orchowym. Trasa wynosi ok. 11km i rekreacyjne przepłynięcie zajmuje ok. 2,5godz.
Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu
W rzece ze względu m.in. na warunki atmosferyczne okresowo następuje gwałtowny spadek poziomu wody.