Czas powstania Gminnego Cudu Regionu

1934

Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

Góra Chełm to zalesiony wybitny szczyt o wyspowym charakterze, wysokości 779 m n.p.m. i wybitności 273 m. Góra o charakterystycznej sylwetce i stromym północnym zboczem położona w północno-zachodniej części Beskidu Niskiego nie do pomylenia z żadna inną.

Opis kontekstów historycznych Gminnego Cudu Regionu

Góra Chełm od dawna przyciągała ludzi swa urodą. Mimo iż jest gęsto zalesiona i widoków ze szczytu nie oferuje żadnych to jednak jej rozciągnięty kształt i wyspowy charakter powoduje, że wydaje się wyjątkowa, potężna i tajemnicza. Widoczna z wielu miejsc, pomaga w orientacji, zwłaszcza turystom. Chełm jest też górą graniczną, grzbietem, wzdłuż porośniętego lasem bukowo-jodłowym rozciąga się niewielka skalna grzęda zbudowana z twardych piaskowców magurskich, a z nią granica gmin i powiatów. Częściowo wzdłuż tej granicy biegnie niebieski szlak turystyczny. Po stronie grybowskiej, poniżej granicy lasu dzielnica Podchełmie z ciekawą kaplicą zbudowaną w roku 1934 z pomocą mieszkańców Podchełmia na styku trzech parafii: Grybów, Kąclowa i Ropa przez braci Dziedziaków (ks. Ignacy i ks. Bernardyn) dla swoich starszych rodziców, którzy ze względu na podeszły wiek i dużą odległość od kościoła parafialnego, nie mogli już przychodzić do Grybowa. W czasie wojny Podchełmie było terenem działania partyzantów, nieraz też przychodzili do tego kościółka na Mszę świętą, dlatego Niemcy nazwali go „Banditen Kirche – kościół bandytów”. W roku 1984 ustawiono obok kościółka pomnik, wzniesiony ku czci pomordowanych w czasie ostatniej wojny mieszkańców ziemi grybowskiej.

Stan zachowania/stopień kultywowania Gminnego Cudu Regionu

Góra Chełm oraz przestrzeń nad nią jest istotnym miejscem dla miłośników paraglidingu, maja tam swoje stanowisko startowe i choć nie jest polecane dla początkujących, to przy sprzyjających warunkach można ich wielu dostrzec wysoko nad Chełmem.

Dane identyfikacyjne

Województwo: Małopolskie

Powiat: Nowosądecki

Gmina: Grybów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj